Vhodnosť

Aká oblasť vášho tela plávanie funguje?


Plávanie je často vítané ako celotelové cvičenie.

Digital Vision./Photodisc/Getty Images

Plávanie pôsobí na vaše telo od zhora nadol až po tón, posilňuje a udržuje vaše svaly pružné. Keď plávate, používate ruky a ramená, chrbát a hruď, nohy a chodidlá. Vaše jadro, horné a dolné telo prechádzajú vynikajúcim tréningom. A to všetko úsilie v bazéne spôsobuje, že vaše srdce a pľúca pracujú mimoriadne tvrdo a udržujú ich tiež v najlepšej forme.

Srdce a pľúca pre vytrvalosť

Ako kardiovaskulárne cvičenie plávanie zvyšuje srdcový rytmus a spôsobuje, že pľúca tvrdšie pracujú a prenášajú viac kyslíka do krvného obehu. Čím rýchlejšie sú srdcové pumpy, tým viac krvi cirkuluje a dodáva svalom, orgánom a tkanivám vyšší obsah výživných látok a kyslíka. Srdce a pľúca spolu zvyšujú vašu vytrvalosť v bazéne. Zrýchlený srdcový rytmus počas plávania má tiež za následok nižší pokojový srdcový rytmus, ktorý je spojený so zníženým rizikom koronárnych chorôb.

Zbrane na pohon

Na zadnej časti horných ramien sú tricepsy a na prednej strane bicepsy. Keď plávate, pracujete s týmito svalovými skupinami, pretože pomáhajú poháňať vaše telo. Tricepsy a bicepsy vám umožňujú ohýbať lakte a pravidelné používanie svalov vo vode ich posilňuje a tónuje. A zatiaľ čo zapájate svaly manžety rotátora na ovládanie pohybu ramien, deltové svaly cez ramenný kĺb tiež dostanú prácu - krútia vaše ruky tak, aby vaše ruky vstúpili a vodu opustili v správnom uhle.

Stabilita chrbtových a hrudných svalov

Keď plávate, ramenná kosť - lopatka - musí zostať stabilná. Svaly hornej časti chrbta, ako sú lichobežníky a kosoštvorce, umožňujú stabilitu tým, že zdvihnú, stlačia a stiahnu lopatku v pravý čas, aby sa dosiahli účinné plavecké údery. Podobne aj hrudné svaly pomáhajú kontrolovať pohyb ramien, keď usmerňujú ramená vo vode. Napríklad svaly pectoralis pomáhajú ramenám tlačiť a ťahať pod vodou. V priebehu plávania získavajú vaše chrbtové a hrudné svaly účinné cvičenie.

Silné jadro pre flexibilitu

Plávanie tiež zapája vaše základné svaly. Okrem chrbta zahŕňajú panvové, bočné a sedacie svaly. Jadro spája vaše horné a dolné telo a musí byť pružné a silné, aby umožňovalo riadený pohyb tečúci z jedného konca tela na druhý vo vode. Potrebujete napríklad silné brušné a šikmé svaly, aby ste zabránili potopeniu bokov vo vode.

Nohy pre kopy

Keď budete plávať, hamstringy a klzáky sa v nohách dobre cvičia. Tieto svaly vám umožňujú kopať a tiež udržujú vaše telo na správnej pozícii vo vode. Klzáky ovládajú rotáciu a predlžovanie bedier, zatiaľ čo hamstringy vám tiež pomáhajú predlžovať boky. Škrečky zohrávajú ďalšiu dôležitú úlohu tým, že umožňujú otáčať a ohýbať kolená. Na zadnej časti dolných končatín sa svaly gastrocnemius a soleus rozširujú až k členku. Uľahčujú ohýbanie chodidiel pri plávaní. Aj v dolnej časti nohy umožňujú svaly tibialis inverziu chodidla, krútenie vonkajšej strany chodidla vedie k otočeniu chodidla smerom dovnútra. Svaly fibularis, ktoré bežia od vonkajšej strany dolnej končatiny po vonkajší členok, pracujú na tom, aby nohu ponorili do vody. Opak opaku je obrátenie chodidla smerom k podošve smerom von.

Zdroje (3)