Vhodnosť

Pracuje švihadlo celé telo?


Skákacie lano môže hrať hlavnú úlohu pri dosahovaní vašich cieľov v oblasti fitness.

Polka Dot Images / Polka Dot / Getty Images

Pri hľadaní fyzickej zdatnosti a lepšieho tela je ľahké rozptýliť problémové oblasti a pokúsiť sa ich nacvičiť. Celotelové cvičenie však môže pomôcť zlepšiť kardiovaskulárne zdravie, spáliť kalórie a zabezpečiť, aby sa každá časť vášho tela posilnila. Väčšina tréningov na švihadle pracuje celé vaše telo, ale je tiež možné zamerať sa na problémové oblasti.

Skákanie pre fitness

Skákadlo je forma kardiovaskulárneho cvičenia. Zvyšuje vaše srdcové a dýchacie frekvencie, čím zásobuje vaše svaly krvou a kyslíkom a pôsobí na veľké svalové skupiny. Vaše ruky a nohy získajú silné cvičenie a vaše chrbát a brucho pomôžu stabilizovať vaše telo a pomôžu vám tiež vybudovať svaly v týchto oblastiach.

Spaľujte kalórie, redukujte tuk

Kardiovaskulárne cvičenie spaľuje viac kalórií ako cielené formy cvičenia, ako sú drtia alebo výťahy nôh. Počet kalórií, ktoré spálite, závisí od niekoľkých faktorov, napríklad od vašej hmotnosti, veku, pohlavia a množstva svalov, ktoré už máte. Podľa publikácie Harvard Health Publications spáli 125 kilogramová osoba v priemere 300 kalórií za 30 minút švihadla. 150 libier bude spaľovať asi 372 kalórií v rovnakom časovom období.

Intervalové školenie

Ak chcete zvýšiť intenzitu cvičenia na skákaní cez lano, skúste intervalový tréning. Podľa „Intervalného tréningu s vysokou intenzitou vysvetlenia“, ktorý vypracoval autor James Driver, môže tento typ tréningu zvýšiť váš metabolizmus a zvýšiť svalovú hmotu. Ak to chcete vyskúšať, začnite skákať cez švihadlo miernym tempom na jednu až dve minúty, potom zvyšujte svoje tempo na intenzívne cvičenie na ďalšiu minútu alebo dve. Počas trvania tréningu môžete striedať tieto dve intenzity.

Varianty tréningu

Skákanie nie je všetko, čo potrebujete

Ak máte radi skákacie lano, skvelé - bude to mať výrazný prínos pre vaše zdravie. Nezabudnite však zahrnúť aj iné formy cvičenia. Zasiahnite telocvičňu na silový tréning dva až trikrát týždenne, aby ste si vybudovali silný sval. Náhradné švihadlo s cvičením s nižším dopadom, ako je chôdza alebo eliptické trate, aby ste minimalizovali dopad na kĺby. Zahrňte tiež školenie flexibility, ako je joga alebo pilates, pre dobre zaoblenú rutinu.

Cvičenie môžete prispôsobiť tak, aby sa zameralo na problémové zóny. Napríklad, ak chcete pracovať na abs, skúste ohýbať kolená a zdvíhať nohy vyššie, keď skočíte, uistite sa, že používate ABS na zdvíhanie nôh. Ak máte záujem o tónovanie vašich paží, pomôže vám to jednoducho vykývnutie lana na jednej strane na pár minút. Ak chcete zmeniť svoje cvičenie, skúste lano položiť na podlahu v priamej línii a potom rýchlo preskočte sem a tam, až kým nedosiahnete koniec. Ďalej skúste skákať iba jednou nohou.