Športové

Aký druh obuvi nosia ľudia v triatlonoch?


Triatlonisti potrebujú obuv, ktorú si obliekajú rýchlo.

Ned Frisk Photography / Brand X Pictures / Getty Images

Triatlony by sa mohli považovať za štyri športové podujatia. Nielenže plávate, jazdíte na bicykli a beháte, ale musíte byť kvalifikovaní v rýchlom prechode medzi disciplínami, aby ste sa pripravili na ďalší šport. Prechody sa môžu uskutočniť v žiadnom momente - alebo vás to bude stáť veľa času. Triatlonové topánky sú skonštruované s ohľadom na prechody a sú navrhnuté tak, aby sa rýchlo dostali dovnútra a von.

Topánky na pedále

Po plávaní v triatlone prichádza cyklistická časť podujatia. Mnoho triatlonistov dorazí na svoje bicykle v určenej prechodovej oblasti, nasadia si prilbu a utečú naboso s cyklistickými topánkami špecifickými pre triatlon, ktoré už sú spojené s ich pedálmi pre bicykle. Akonáhle prekročia hornú čiaru, skočia na bicykle a začnú šliapať nohami na topánky. Keď majú určitú rýchlosť, zasunú si jednu nohu do topánky, pričom si budú udržiavať rýchlosť. Ďalej zasunú druhú nohu do topánky. Pros i amatéri sa líšia v tom, ako dlho si obliekajú cyklistickú obuv. Niektorí sú na chvíľu pohodlní s šliapaním na bosých nohách a iní dávajú prednosť tomu, aby si nohy čo najskôr dali do obuvi.

Cyklistická obuv špecifická pre triatlon

Existujú cyklistické topánky, ktoré sú špeciálne navrhnuté pre triatlon. Niektoré funkcie, ktoré je potrebné hľadať, sú päta, jednoduchý pásik na zapínanie, pevná podrážka a pohodlie. Pätová slučka pomáha pri obúvaní cyklistickej obuvi rýchlo a dáva vám pákový efekt na jej nasadenie. Cyklistická obuv má často tri alebo štyri remienky, ale v triatlone sú rýchle prechody najvyššou prioritou a štandardný je široký jeden remienok. Pevná podrážka pomáha efektívne prenášať energiu na vaše pedále. Pohodlie je dôležité, pretože triatlonové udalosti bývajú dlhé, takže budete na bicykli dlho.

Prechod na bicykel

Pre prechod z bicykla na beh je rýchlosť opäť dôležitá. Triatlonisti vytiahnu nohy z cyklistickej obuvi pred demontážnou čiarou a budú pokračovať v šlapaní nohami na svoje topánky. Mať jediný popruh na zapínanie a pätu na pútko na uchopenie pomôže tento proces urýchliť. Keď sa triatlonisti dostanú do blízkosti línie odpojenia, vyvážia obidve nohy na jednej strane svojho bicykla a vystúpia tesne pred čiarou. Účinné demontáže nechajú triatlonistu naspäť.

Rýchlostné čipky

Triatlonisti môžu používať akékoľvek bežecké topánky. Aj keď niektoré z nich sú špeciálne navrhnuté pre triatlon, nie sú potrebné. Pre triatlon sú najdôležitejšie dve črty bežeckej obuvi: topánky musia byť pohodlne nosené naboso, pretože väčšina triatlonistov nenosí ponožky a topánky potrebujú elastické šnúrky, takže ich nemusíte zviazať. Elastické šnúrky sú lacné a dajú sa kúpiť samostatne od bežeckej obuvi, aby sa nahradili štandardné šnúrky.

Začiatočné prechody

Začiatočníci môžu robiť triatlon v akejkoľvek obuvi a pre športovcov všetkých úrovní existujú rôzne možnosti prechodu. Začiatočníci triatlonisti môžu používať bežnú bežeckú obuv pre bicykel a beh. Po kúpaní môžete prísť na prechod a obliecť si bežecké topánky a jazdiť na bicykli so bežeckými topánkami a štandardnými pedálmi. Po cyklistickej časti závodu ste pripravení na beh.

Skákanie na bicykli naboso nie je pre všetkých triatlonistov a niektorí skúsení amatéri to nikdy neurobia. Ak sa počas závodu chystáte na bosý prechod, nezabudnite si ho precvičiť vopred. Ďalšou možnosťou je nasadenie cyklistickej obuvi v oblasti prechodu a spustenie na hornú čiaru, na ktorej sú už cyklistické topánky zapnuté. Ak chcete zložiť bicykel, môžete sňať normálne, keď sú vaše cyklistické topánky stále zapnuté, a bežať k nosiču bicyklov so zapnutými cyklistickými topánkami.