Zdravie

Druhy dlane s dlhými ramenami


Viazacie prostriedky pomáhajú udržať váhu dlahy s dlhým ramenom.

Obrázky George Doyle / Stockbyte / Getty

Poranenia pohybového ústrojenstva zvyčajne vyžadujú dobu imobilizácie, aby sa poškodené štruktúry mohli liečiť. Dlahy s dlhými ramenami sa často používajú na znehybnenie a podporu zranení predlaktia a lakťa. Dlahy majú pri použití obsadenia niekoľko výhod. Najskôr dlaha pokrýva iba polovicu obvodu ramena, aby sa umožnilo kolísanie opuchu. Dlahy sú odnímateľné, čo umožňuje hygienu a starostlivosť o rany, ako aj skoré cvičenie, ak je to nariadené lekárom alebo fyzioterapeutom.

Zadná dlaň s dlhou rukou

Zadná dlaha s dlhým ramenom sa používa na imobilizáciu zlomenín a poranení mäkkých tkanív na spodnom konci humeru (kosť horného ramena), lakťa a predlaktie. Tieto dlahy sú vyrobené zo sadry, sklenených vlákien alebo termoplastických materiálov s nízkou teplotou. Loket je umiestnený v 90-stupňovom ohybe a dlaha sa aplikuje na chrbát ramena, zakrýva polovicu dĺžky humeru a končí nad alebo pod zápästím. Ohybe a narovnaniu lakťov sa zabráni zadnou dlhou pažou a rotácia predlaktia je obmedzená, ale nie úplne obmedzená.

Predná dlaha s dlhým ramenom

Dlaha prednej dlhej paže sa používa na imobilizáciu poranení dolného konca pažeráka, lakťa a predlaktia. Tento typ dlahy sa často nepoužíva, ale je prospešný, keď je prítomná trauma na chrbte ramena a tlak od dlahy by bol škodlivý pre proces hojenia. Rovnako ako u zadnej dlahy sa predná dlaha aplikuje s lakťom ohnutým približne na 90 stupňov. Pri tejto dlahe sa zabráni ohnutiu a narovnaniu lakťov a rotácia predlaktia je obmedzená.

Cukor Tong Splint

Dlaha z cukrových klieští je dlaha s dlhými ramenami, ktorá sa používa na liečenie zložitejších zranení predlaktia a zápästia. Táto dlaha sa ovinie okolo chrbta lakťa ako kliešte na cukor. Loket je ohnutý v uhle 90 stupňov a dlaha vedie pozdĺž oboch strán predlaktia a končí tesne pod veľkými kolenami v ruke. Tento typ dlahy zabraňuje ohnutiu a narovnaniu lakťa, ale tiež bráni otáčaniu predlaktia v oboch smeroch. Táto dlaha poskytuje väčšiu podporu ako zadné a predné dlahy dlhých ramien.

Nafukovacie dlhé ramenné dlahy

Nafukovacie dlahy s dlhými ramenami sa používajú v núdzových situáciách na dočasné znehybnenie zraneného lakťa alebo predlaktia. Tieto dlahy sú obvykle vyrobené z nylonu, PVC alebo polyuretánu potiahnutého vinylom. Vyvinuté dlahy sú omotané okolo ramena a zaistené suchými zipsmi. Ručné čerpadlo alebo automatické vákuové čerpadlo naplní dlahu vzduchom a podopiera zranené rameno. Tieto dlahy sú dostupné vo forme na jedno použitie a na jedno použitie.