Športové

Boxerské rukavice s čipkou a popruhom


Oblečenie šnurovacích boxerských rukavíc si zvyčajne vyžaduje pomoc trénera.

Digital Vision / Digital Vision / Getty Images

Keď sa pripojíte k boxerskej posilňovni, budete mať často možnosť využiť vybavenie telocvične alebo investovať do svojej vlastnej. Aj keď si spočiatku môže byť vhodné požičať si rukavice a pokrývky hlavy, zvyčajne sa dostanete do bodu, v ktorom chcete mať svoje vlastné vybavenie. Pri nákupe nových rukavíc musíte zvoliť medzi čipkovanými rukavicami a rukavicami so suchými zipsami.

Rukavice na popruh cez rameno

Boxerské rukavice, ktoré sa zapínajú pomocou suchých zipsov, sú zvyčajne vhodné pre začiatočníkov. Tento štýl rukavíc je takmer vždy lacnejší ako šnurovacia odroda. Ak sa stále pokúšate rozhodnúť, či chcete pokračovať v boxe, udržiavanie rozpočtu je ideálne. Niektoré remienkové rukavice majú jeden hrubý remienok, ktorý sa ovinie okolo oblasti zápästia, zatiaľ čo iné majú pár remienkov na zaistenie silnejšieho držania.

Rukavice s čipkou

Niektorí tréneri označujú čipkové rukavice ako „konkurenčné rukavice“, pretože tento štýl boxerských rukavíc je bežnejší pri amatérskych alebo profesionálnych zápasoch ako medzi tými, ktorí sa učia športu v telocvični. Na profesionálnej úrovni všetci bojovníci počas svojich záchvatov nosia šnurovacie rukavice a mnoho z nich trénuje aj s týmto štýlom rukavíc. Šnúrky v tomto type rukavíc bežia kolmo na zápästie, začínajúc vnútornou manžetou rukavice a bežia smerom k prostrednému prstu.

Klady a zápory

Ak chcete byť schopní rýchlo nasadiť svoje boxerské rukavice na sedenie v ťažkej taške, nájdete boxerské rukavice s popruhom pohodlnejšie. Tento typ rukavíc sa ľahko zaistí, a to aj v prípade, že sa uchyľujete k zavretiu druhého suchého zipsu pomocou úst. Rukavice s popruhom sú preto oveľa pohodlnejšie a ideálne na cvičenie v samostatnej telocvični. Krajkové rukavice si medzitým vyžadujú sprísnenie pomocou trénera. Ale akonáhle sú pevne priviazané, počas používania sa nebudú posúvať a budú sa cítiť veľmi bezpečne. Aj keď každý riadiaci orgán na amatérskej a profesionálnej úrovni má jedinečné pravidlá týkajúce sa vybavenia, krajkové rukavice sú prakticky vždy jediným typom povoleným pri profesionálnych zápasoch.

Bezpečnosť

Oba štýly boxerských rukavíc chránia vaše ruky, ale šnúrky alebo remienky môžu predstavovať potenciálne škodlivé riziko pre súpera - alebo dokonca pre seba. Voľné šnúrky sa môžu cítiť rušivo, ale počas špargľového sedenia je tiež možné, aby plastový uzáver šnúrky zasiahol vás alebo vášho súpera do očí. Voľné konce šnúrok preto vždy umiestnite do rukavíc a ak je to potrebné, navlečte ich na šnúrky, aby ste dostali ďalšiu vrstvu ochrany. Rukavice s remienkom nenesú rovnaké riziko, ale občas môžu vášmu oponentovi spôsobiť bolestivé popálenie suchým zipsom. Krátko po umiestnení pásky cez ostrý suchý zips je ťažké sa tomu vyhnúť.

Zdroje (1)