Zdravie

Bočná epikondylitída a tenisová loketná chirurgia


Tenisový lakeť spôsobuje bolesti pri prenášaní ťažkých predmetov.

Obrázky George Doyle / Stockbyte / Getty

Bolesť v lakťoch môže významne ovplyvniť vašu schopnosť vykonávať každodenné úlohy. Bočná epicondylitída - častejšie nazývaná tenisový lakeť - je častou príčinou bolesti lakťa. Tento stav je spôsobený podráždením šliach, ktoré narovnávajú prsty a ohýbajú zápästie dozadu. Ťažké prípady tenisového lakťa, ktoré sa nelieči konzervatívnou liečbou, môžu vyžadovať chirurgický zákrok.

Prehľad

Svaly, ktoré narovnávajú prsty a ohýbajú zápästie dozadu, sa súhrnne nazývajú extenzory. Tieto svaly sa spájajú a tvoria spoločnú extenzorovú šľachu, ktorá sa prichytáva k bočnému epicondyle na vonkajšej strane lakťa. Tenisový lakeť spôsobuje bolesť na tejto kosti alebo tesne pod ňou.

Tenisový lakeť bol tradične spôsobený zápalom spoločnej extenzorovej šľachy. Podľa prehľadu z roku 2008 uverejneného v publikácii „Klinická ortopédia a príbuzný výskum“ však štúdie nezistili výskyt zápalu pri nadmernom poranení, ako je tenisový lakeť. Namiesto toho sa za hlavnú príčinu tohto stavu považujú mikrotriedky v šľachách. Poškodenie sa časom vyskytuje pri častom používaní extenzorových svalov v kombinácii so silným držadlom ruky.

Diagnóza

Tenisový lakeť je zvyčajne diagnostikovaný fyzickou prehliadkou. Ľudia s týmto stavom hlásia bolesť pri každodenných činnostiach, ktoré si vyžadujú opakované pohyby zápästia a priľnavosť. Bolesť je vyvolaná tlakom na laterálny epicondyle, špičatú kosť na vonkajšej strane lakťa. Odolné natiahnutie zápästia - tlak vyvíjaný na chrbát ruky, zatiaľ čo zápästie je držané v zadnej polohe - tiež spôsobuje bolesť a niekedy aj slabosť.

„Test na stoličke“ sa často používa na diagnostiku tenisového lakťa. Pacientovi je povedané, aby uchopil a zdvihol operadlo stoličky tak, aby lakte boli rovné a dlane dole. Bolesť na vonkajšej strane lakťa je pozitívny nález. Röntgenové lúče a MRI sa niekedy používajú na vylúčenie iných príčin bolesti lakťa, ako je artritída.

Konzervatívne liečenie

Konzervatívna liečba tenisového lakťa často zahŕňa orálne protizápalové lieky, lokálne injekcie gélu a kortizón. Diclofenac sodný (Voltaren) sa niekedy predpisuje vo forme tabliet alebo ako topický gél na ošetrenie tenisového lakťa. Napriek zisteniam výskumu, ktoré naznačujú, že zápal nie je prítomný, sa ukázalo, že tieto lieky znižujú príznaky tenisového lakťa. Podľa štúdie uverejnenej v roku 2013 v časopise „Journal of Ortopedic Science“ sa približne 95 percent prípadov laterálnej epicondylitídy vylieči spontánne alebo nechirurgicky. Dlaha sa niekedy používa pri každodenných činnostiach, aby sa zabránilo pohybu zápästia. Protiľahlý popruh, ktorý sa obopína okolo predlaktia približne 2 palce pod lakťovým kĺbom, sa nosí, aby sa počas dňa znížila sila na spoločnú extenzorovú šľachu.

Fyzikálna terapia je predpísaná na konzervatívnu liečbu tenisového lakťa. Teplo, ultrazvuk, elektrická stimulácia a ľad sa používajú na zmiernenie bolesti a podporu hojenia. Úseky predlaktia sa vykonávajú niekoľkokrát každý deň - držia sa 20 až 30 sekúnd s tromi opakovaniami, aby sa znížilo napätie vo svaloch extenzora zápästia. Cvičenia zvyšujú pevnosť zápästia a predlaktia, ako aj priľnavosť.

Vydanie tenisového lakte

Chirurgický zákrok používaný na liečbu laterálnej epicondylitídy sa nazýva uvoľnenie tenisového lakťa. Podľa autorov štúdie „Journal of Ortopedic Science“ z roku 2013 je indikovaná pre približne 5 percent ľudí s touto poruchou, ktorí sa nezlepšujú nechirurgickou liečbou. Na vonkajšej strane lakťa sa urobí malý rez a svaly sa posunú, aby sa odhalila extenzorová šľacha. Šľacha je odrezaná na bočnom epicondyle a rozdelená skalpelom. Tkanivo jazvy sa odstráni, rovnako ako akékoľvek kostné ostruhy, ktoré môžu byť prítomné. Voľný koniec šľachy je prišitý k okolitému spojivovému tkanivu a rez je zošitý uzavretý. Tento postup uvoľňuje napätie na spoločnej extenzorovej šľache.

Pokyny po operácii tenisového lakťa sa líšia podľa chirurga, hoci väčšina sa riadi podobnými zásadami. Dlaha sa nosí približne jeden týždeň po operácii na odpočinok lakťa. Liečby fyzioterapie, vrátane tepla, ultrazvuku a elektrickej stimulácie, sa vykonávajú na zníženie bolesti a pooperačného opuchu. Dlaha sa odstráni a počas druhého týždňa sa vykoná ohýbanie a narovnávanie lakťov. Cvičenia na posilnenie priľnavosti a zápästia postupujú pomaly počas prvých šiestich týždňov po operácii, keď je možné obnoviť normálne činnosti.