Vhodnosť

Bolesti nôh po roztiahnutí


Vyhnite sa nadmernému napínaniu, aby ste predišli zraneniu nohy.

Thinkstock Images / Comstock / Getty Images

Kým pri liečení bolesti nôh môže byť súčasťou natiahnutie nôh, v niektorých prípadoch môže mať za následok aj bolesť. Môžete postupovať podľa určitých krokov, aby ste zabránili alebo minimalizovali bolesť nôh, ktorá je výsledkom napínania. Ak už máte nepohodlie, existuje niekoľko spôsobov, ako sa vysporiadať s bolesťou.

Rozpoznajte okamžitú bolesť

Ak pociťujete bolesť počas alebo bezprostredne po roztiahnutí, môže to byť samá osebe okamžitá bolesť svalov v nohách. Na druhej strane ste si pravdepodobne stiahli svaly na nohách. Preťaženie môže viesť k namáhaniu svalov, ktoré sa tiež nazýva ťahané svaly a spôsobuje trhanie svalových vlákien.

Berte na vedomie oneskorenie

Ak sa u vás objaví oneskorená bolesť v nohe, ktorá sa vyskytuje asi jeden až dva dni po natiahnutí, bolesť je pravdepodobne spôsobená drobnými slzami vo svaloch. Tieto slzy sú bežné, ak ste v oblasti strečingu nováčikom alebo ak zmeníte bežnú strečovaciu rutinu. YogaJournal.com vysvetľuje, že tieto mikroskopické slzy sa v určitých oblastiach, ako je napríklad hamstring, vyliečia samy, ak si oddýchnete nohy po dobu jedného až dvoch dní alebo dlhšie.

Zabráňte bolesti

Aby ste zabránili alebo minimalizovali bolesť nôh spôsobenú napínaním, počúvajte svoje telo a venujte pozornosť svojim obmedzeniam, aby ste sa vyhli nadmernému napínaniu. Mali by ste cítiť úsek, ktorý sa začne cítiť pohodlnejšie po 10 až 15 sekundách - čo vám dáva možnosť natiahnuť sa hlbšie - nie ten, ktorý sa začne cítiť veľmi nepríjemne po niekoľkých sekundách. Ak nemôžete udržať úsek, mierka späť, kým nedosiahnete bod, ktorý sa cíti náročné, ale nie nepríjemné.

Mali by ste použiť aj správny formulár, ktorý sa môžete naučiť od profesionála v oblasti fitness. Pred strečingom sa zahrievajte cvičením s nízkou intenzitou, ako je chôdza, potom namiesto rýchlych strečingov alebo cvičení s odrážajúcimi pohybmi vykonajte pomalé a jemné strečing. Nezabúdajte tiež na to, že vaša flexibilita sa môže zo dňa na deň meniť - a niekedy môžete byť menej flexibilní ako ostatní.

Liečte bolesť

Ak pociťujete bolesť z rozťahovania, postupujte podľa skratky R.I.C.E., ktorá znamená odpočinok, ľad, kompresiu a vyvýšenie. Inými slovami, prestaňte sa naťahovať a cvičiť a podľa prvých troch dní a podľa potreby potom aplikujte ľad každú hodinu počas 10 až 20 minút naraz, podľa potreby na ExRx.net. Na poranenú oblasť tiež naneste kompresný rukáv alebo elastikovaný obväz a oblasť nad srdcom nadvihnite. Americká rada pre cvičenie vysvetľuje, že NSAID (nesteroidné, protizápalové lieky), ľad a masáž môžu pomôcť spomaliť bolestivosť svalov. Ak bolesť nezmizne, navštívte lekára.