Výživa

Špargľa a chudnutie


Špargľa je bohatá na foláty, vitamín A, draslík a vitamín K (odkaz 1).

Zedcor úplne vlastnená / PhotoObjects.net / Getty Images

Pravidelné stravovanie špargle okrem iného zeleniny vám môže pomôcť splniť vaše ciele týkajúce sa chudnutia. Vo výskumných štúdiách sa skúmali aj účinky výťažkov z špargle na chudnutie. Musíte však znížiť celkový príjem kalórií alebo zvýšiť výdavky na kalórie, aby ste efektívne schudli, bez ohľadu na to, koľko špargle jete.

Obsah kalórií

Špargľa môže pomôcť pri chudnutí, pretože je výživná, ale obsahuje málo kalórií. Jedna šálka varenej špargle poskytuje iba 40 kalórií, uvádza Laboratórium údajov o výživových hodnotách amerického ministerstva poľnohospodárstva. Ak chcete efektívne schudnúť bezpečnou rýchlosťou 1 až 2 libier týždenne, znížte svoj aktuálny príjem kalórií o 500 až 1 000 za deň, navrhuje Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb.

Vlákno

Pretože špargľa je bohatá na vlákninu, pomáha zvyšovať pocit sýtosti, čo je užitočné pri chudnutí. V prieskume uverejnenom v roku 2009 v recenzii Nutrition Reviews sa uvádza, že strava bohatá na vlákniny znižuje riziko obezity. Autori tohto prehľadu navrhli skonzumovať 14 gramov vlákniny na každých 1 000 kalórií, ktoré jete, alebo asi 17 gramov vlákniny denne pri konzumácii 1 200 kalórií na chudnutie. USDA uvádza, že uvarený špargľa poskytuje takmer 4 gramy vlákniny z jednej šálky.

Extrakt z špargle

Špargľový extrakt sa používa v niektorých rastlinných výrobkoch na chudnutie. Z prehľadu uverejneného v roku 2009 v časopise World World of Gastroenterology” vyplýva, že výťažok z špargle pomohol pri výskumných štúdiách znížiť telesnú hmotnosť. Vo väčšine týchto štúdií sa však šparglový extrakt kombinoval s inými rastlinnými extraktmi. Ďalšia štúdia uverejnená v roku 2006 v Európskom časopise Medical Research (European Journal of Medical Research) zistila, že aktívne subjekty, ktoré si vybrali šparglový extrakt kombinovaný s inými botanickými extraktmi - napríklad zelený čaj, čierny čaj, fazuľa z obličiek a kvasinky - stratili viac telesného tuku ako kontrolné subjekty. Pred prijatím akýchkoľvek doplnkov výživy sa porozprávajte so svojím lekárom.

Odporúčania na chudnutie

Ak máte radi jesť špargľu, zahrňte ju do svojho plánu na chudnutie. Pokyny pre výživu pre Američanov 2010 odporúčajú jesť 1,5 šálky zeleniny denne, keď dodržiavate plány na chudnutie od 1 200 do 1 400 kalórií. Ak chcete pomôcť zvýšiť pocit sýtosti - a vaše kalórie - pre úspešný úbytok hmotnosti, zvýšiť príjem bielkovín, navrhnite výskumníkom, ktorí vykonali štúdiu uverejnenú v roku 2009 v Denníku výživy. Napríklad jesť grilované kuracie prsia, nízkotučné chaty. syrom, vaječnými bielkami, arašidmi alebo syrom so zníženým obsahom tuku so špargľou na zvýšenie obsahu bielkovín v jedle alebo desiate.

Pozri si video: Recepty na chudnutie: Zapekaná špargla so syrovou omeletou (Jún 2020).