Zdravie

Tipy na zvládanie artritídy


Nástroje s veľkou manipuláciou uľahčujú záhradníctvo s artritídou.

Thinkstock Images / Comstock / Getty Images

Artritické choroby často postihujú kĺby v ruke a spôsobujú bolesť a zhoršenú funkciu. Artritída je progresívne ochorenie, ktoré si vyžaduje lekársky zásah, ale niekoľko domácich zásahov vám môže pomôcť vyrovnať sa so symptómami, ktoré sa objavujú každý deň. Poraďte sa so svojím lekárom, aby ste zistili, ktoré intervencie sú pre vás vhodné.

Úľava od bolesti

Bolesť je jedným z najviac oslabujúcich vedľajších účinkov artritídy. Okrem liekov, ktoré vám predpísal lekár, môžu zásahy vykonávané doma zmierniť bolesť každodennými úlohami. Ukázalo sa, že aplikácia tepla alebo chladu v 15-minútových intervaloch je účinná pri dočasnom zmiernení bolesti artritických rúk. Kompresné rukavice, ktoré sa nosia jednu hodinu po celý deň alebo celú noc, keď spíte, znižujú opuch a bolesť spôsobenú zápalom.

Cvičenie

Slabosť a stuhnutosť rúk sa môže vyvíjať, pretože denné aktivity sa znižujú v dôsledku zápalu zapríčineného artritídou. Denný rozsah pohybových cvičení v rozsahu bez bolesti zlepšuje pružnosť a znižuje riziko svalových kontraktúr. Vyhnite sa však nadmernému cvičeniu zápalových kĺbov. Zvýšený opuch alebo bolesť, ktorá pretrváva viac ako dve hodiny po cvičení, naznačuje, že intenzita je príliš vysoká a je potrebné vykonať úpravy, aby sa zabránilo poškodeniu kĺbov cvičením.

Dlahy

Artritické choroby spôsobujú rozpad kĺbov v ruke, čo nakoniec vedie k tomu, že sa kosti vyrovnávajú. To spôsobuje bolesť a znižuje priľnavosť a priľnavosť a ovplyvňuje vašu schopnosť vykonávať každodenné úlohy. K dispozícii sú rôzne dlahy na podporu artritických kĺbov a udržiavanie kostí v správnom zarovnaní. Okolo postihnutých kĺbov prstov sa nosia prstencové dlahy, aby sa znížila bolesť a zlepšila funkcia. Vlastné dlahy sú formované vyškolenými zdravotníckymi pracovníkmi, aby podporovali spodnú časť palca, ktorá je často postihnutá artritídou. Dlahy sa nosia počas dňa na zlepšenie funkcie a v noci, aby sa kĺby nepohybovali v bolestivých polohách.

Adaptívne vybavenie

Adaptívne vybavenie značne uľahčuje každodennú prácu ľuďom s artritickými rukami. Kuchynské náradie, náradie pre domácnosť a písacie potreby s väčšími držadlami alebo úchopmi znižujú množstvo úchopu a priľnavosti potrebné na ich použitie, znižujú bolesť a zlepšujú funkciu. Elektrické otvárače plechoviek a nástroje na otváranie pohárov podporujú nezávislosť a chránia postihnuté kĺby.

Prihláška

Modifikácia denných úloh zlepší vašu schopnosť vyrovnať sa s artritídou. Vždy, keď je to možné, používajte veľké kĺby skôr na splnenie úloh, než na namáhanie malých kĺbov v rukách. Napríklad držadlá tašiek na potraviny na predlaktie zachytia silnejšie svaly lakťa, skôr než uchopia rukoväte rukami. Varné hrnce nadvihnite dvoma rukami, pričom rukoväť položte na jednu dlaň a spodnú časť hrnca na opačnú dlaň, než pevne uchopte rukoväť jednou rukou. Zabaľte handričku nad umývadlový kohútik a jeho konce otočte tak, aby vytláčali prebytočnú vodu, namiesto toho, aby ste látku chytili a krútili v rukách.

Ruky si často odpočúvajte. Únava zvyšuje bolesť a tlak na artritické kĺby v prstoch a rukách. Rozdeľujte každodenné úlohy, aby ste zabránili dlhodobému uchopeniu alebo zovretiu. Napríklad po 30 minútach záhradníctva alebo prípravy jedla sa vydajte na prechádzku, aby ste si nechali ruky oddýchnuť.