Zdravie

Čo je artritída lakte?


Pri lakťovej artritíde je ťažké prepravovať potraviny.

Obrázky George Doyle / Stockbyte / Getty

Podľa Centier pre kontrolu a prevenciu chorôb je artritída hlavnou príčinou zdravotného postihnutia v Spojených štátoch. Artritída v lakťa spôsobuje bolesti a obmedzený rozsah pohybu, čo významne ovplyvňuje každodenné úlohy. V lakťovom kĺbe sa môžu vyvinúť dva hlavné typy artritídy - osteoartritída a reumatoidná artritída. V lokte je možné trpieť inými typmi artritídy, vrátane dnovej artritídy a psoriatickej artritídy.

Artróza

Loketný kĺb je tvorený humerom - kostou horného ramena - a dvoma kosťami v predlaktí, dolnou a polomerom. Je to pántový kĺb, ktorý je schopný sa iba ohýbať a narovnať. Osteoartritída spôsobuje rozpad chrupavky - vypchávky medzi kosťami v kĺbe. Tento typ artritídy sa môže vyvinúť v jednom alebo viacerých kĺboch ​​v tele, ale často to neovplyvňuje lakťa. Ak sa tak stane, zvyčajne sa vyvíja v dominantnom ramene mužov stredného veku, ktorí majú dlhú históriu manuálnej práce alebo športovej účasti. Osteoartritída v lakte sa častejšie vyvíja po traume, najmä po zlomenine, ktorá sa nelieči správne. Medzi príznaky patrí bolesť a obmedzená schopnosť ohýbať alebo narovnať lakť. Röntgenové lúče a klinické nálezy sa používajú na diagnostikovanie osteoartritídy v lakťoch.

Reumatoidná artritída

Reumatoidná artritída je zápalové ochorenie, ktoré postihuje všetky systémy v tele, ale významne sa zameriava na kĺby. Je to ochorenie imunitného systému, čo znamená, že telo mylne útočí na zdravé kĺbové tkanivo. Táto porucha spôsobuje zápal synoviálnych membrán, tkanív, ktoré tvoria tekutinu, ktorá maže kĺby. Zapálené membrány pomaly ničia kosť a chrupavku v kĺbe. Ak je postihnuté jedno koleno, tiež druhé. Tuhosť kĺbov - najmä ráno alebo po pokojnom sedení - je bežným účinkom reumatoidnej artritídy. Medzi príznaky patrí opuch, bolesť, stuhnutosť, sčervenenie a teplo pokožky. Reumatoidná artritída je diagnostikovaná s analýzou krvi a klinickými nálezmi. Krvné testy sa používajú na hodnotenie vysokých hladín reumatoidných faktorov - určitých protilátok, ktoré sú bežné u ľudí s týmto ochorením. Tieto testy tiež skúmajú úroveň zápalu v tele, ktorá je zvýšená pri reumatoidnej artritíde. Uzly - pevné hrče - sa tiež vyvíjajú pod kožou, zvyčajne v lakťoch.

Konzervatívne liečenie

Artritída lakťa sa najprv lieči konzervatívnymi opatreniami. Protizápalové lieky sa predpisujú na zníženie bolesti a opuchu kĺbu. Bolestivé činnosti sa dočasne zastavia, aby sa kĺb mohol odpočívať. Kortikosteroidné lieky sa injikujú priamo do lakťového kĺbu, aby sa znížil zápal a znížila bolesť. Reumatoidná artritída sa lieči tiež liekmi, ktoré spomaľujú progresiu tohto ochorenia. Intervencie fyzickej terapie využívajú liečby, ako je teplo, ultrazvuk a elektrická stimulácia, na zmiernenie bolesti v artritickom kolene. Rozsah pohybových cvičení je predpísaný na udržanie pohyblivosti kĺbov a zlepšenie funkcie. Poskytuje sa vzdelávanie s cieľom naučiť ľudí s artritídou, ako prispôsobiť každodenné úlohy tak, aby sa znížilo zaťaženie bolestivého lakťového kĺbu.

Chirurgická intervencia

Na zníženie bolesti a zlepšenie rozsahu pohybu artritického lakťa je niekedy potrebný chirurgický zákrok. Osteoartritída spôsobuje drhnutie kostí v lakťu, keď sa chrupavka zhoršuje. Úseky kosti sa odstránia chirurgickým zákrokom na odstránenie lakťa, aby sa zväčšil priestor v kĺbe a znížila sa bolesť. Synovektómia - odstránenie chorého synoviálneho tkaniva - je účinná pri znižovaní bolesti lakťa spôsobenej reumatoidnou artritídou. Pri tomto postupe sa časť konca polomeru - kosť na palcovej strane predlaktia - často odstraňuje, aby sa zlepšilo ohnutie lakťa. Ťažká artritída lakťa spôsobená osteoartritídou alebo reumatoidnou artritídou môže vyžadovať náhradu kĺbov - totálnu artroplastiku lakťa. Konce kosti humeru a polomeru sa odstránia a do každej sa vložia kovové stonky. Tieto stonky sa spájajú v kovovom a silikónovom závese. Štúdia publikovaná Acta Orthopedic v roku 2009 preukázala približne 88% mieru prežitia - bez potreby revíznej operácie - protézy lakťa sedem rokov po operácii. Podľa Agentúry pre výskum a kvalitu zdravotnej starostlivosti malo v roku 2010 približne 3000 Američanov úplnú operáciu výmeny lakťa.