Vhodnosť

Robia ste lisy na nohy rýchlejšie?


Lisy na nohy neabsolvujú toľko funkčnej sily ako pohyby pri voľnej váhe.

IT Stock / Polka Dot / Getty Images

Keď sa snažíte zvýšiť svoju rýchlosť a rýchlejšie, samotný beh nestačí; na zvýšenie rýchlosti musíte byť tiež silní. Pohyby s voľnou váhou, ako sú drepy, mŕtve ťahy a výpady, často hrajú hlavnú úlohu v programoch rýchlosti, sily a kondicionovania, ale stlačenia nôh uvidíte takmer tak často. V niektorých ohľadoch vás stlačenia nôh môžu zrýchliť, aj keď môžu byť prekážkou.

Spojenie sila - rýchlosť

Silnejší sval je zvyčajne rýchlejší sval. Podľa trénera sily Charlesa Poliquina rýchlosť sprintu priamo súvisí s hmotnosťou svalov. Ak je sval väčší a silnejší, môže vyvinúť viac sily, takže bude schopný vyvinúť väčšie sily do zeme, takže sa budete pohybovať rýchlejšie. Ak lisy na nohy vytvárajú vašu nižšiu silu tela a hmotnosť, dostanete rýchlejšie.

Zrkadlové svaly

Medzi hlavné spoločné akcie, ktoré sa vyskytujú pri behu alebo sprinte, patrí predĺženie kolena, predĺženie stehien a ohnutie členka. Tri hlavné svaly používané na tieto pohyby sú štvorhlavý sval, klzáky, hamstringy a teľatá. Sú to tie isté svaly, aké sa používajú pri lisovaní nôh. Vaše štvorkolky sú hlavnými svalmi, glute a teľatá sú synergentmi a hamstringy sú stabilizátory.

Pokles nohy Leg

Aj keď zvýšenie svalovej hmoty a posilnenie vašich sprinting svalov na nohe stlačte môžete urobiť rýchlejšie, nemusí to byť najlepší výber cvičenia. Lisy na nohy nemajú funkčnosť a aspekt základnej kontroly a stabilizácie, ktoré poskytujú pohyby s voľnou váhou, ako napríklad drepy, poznamenáva tréner Tony Gentilcore z Bostonu. Tréner a tréner triatlonu Andy Sloan z Procision Fitness dodáva, že cvičenia s jednou nohou, ako sú drepy s jedným ramenom a pľúca, majú oveľa väčší prenos do bežeckého a atletického výkonu.

Praktické aplikácie a programovanie

Lisy na nohy môžu hrať úlohu vo vašom programe, ale ak je vaším hlavným cieľom zrýchlenie, mali by ste sa zamerať na rýchlostný tréning, výkonové alebo plyometrické vŕtačky a pohyby s nulovou hmotnosťou, aby ste si vybudovali silu. Ak už máte tieto tri aspekty vo svojom programe a chcete zahrnúť ďalšie cvičenia zamerané na štvorhlavý sval, buď preto, že sú slabým článkom, alebo na účely prevencie úrazov, pridajte do lisov na nohy. Vyhnite sa príliš ťažkému a preťaženiu kĺbov prilepením medzi ôsmimi a 12 opakovaniami v jednej sade pomocou váhy, ktorá vás testuje, ale ktorú môžete ovládať pomocou dobrej formy. Lisy nôh vykonávajte raz alebo dvakrát týždenne ako súčasť cvičenia s nižšou telesnou hmotnosťou potom, čo ste dokončili pohyby voľnej váhy.