Výživa

Zoznam potravín, ktoré sa nemajú jesť pred spaním


Ak v noci ležíte hore, na vine môže byť vaša strava.

Jupiterimages / Photos.com / Getty Images

Hádzanie a otáčanie v posteli nie je spôsob, ako stráviť noc. Podľa WebMD potrebujú dospelí asi osem hodín spánku za noc. Aj keď sa príčina problémov so spánkom môže líšiť, vaša strava môže hrať rolu. Odstráňte prípadných vinníkov zo svojej stravy, aby ste zistili, či vám pomôže zachytiť ZZZ, ktoré potrebujete na pokojnú noc.

Čokoláda obsahujúca kofeín

Je všeobecne známe, že šálka kávy vás môže udržať hore, ale možno nebudete vedieť, že iné druhy potravín a nápojov ako káva obsahujú kofeín. Čaj, sóda a energetické nápoje majú samozrejme kofeín, ale aj čokoláda. Aj keď čokoláda obsahuje menej kofeínu ako káva a iné nápoje, niekto, kto je na kofeín citlivý, môže mať spánok ovplyvnený čokoládovou zmrzlinou po večeri. Čokoláda obsahuje aj teobromín, povzbudzujúci prostriedok, ktorý môže zvýšiť váš srdcový rytmus a nechať vás bez spánku.

Pikantné a kyslé potraviny

Ak trpíte refluxnou chorobou pažeráka, môže sa pred spaním stať nočná mora, podľa toho, aké jedlo ste nedávno jedli. Korenené alebo kyslé jedlo môže spôsobiť pálenie záhy, ktoré sa zhoršuje ľahnutím a môže vám zabrániť v pohodlnom spaní. Pozrite sa na vaše večere - kyslá paradajková omáčka z vášho talianskeho jedla alebo korenie mexických alebo thajských jedál môžu ovplyvniť váš odpočinok.

Potraviny s vysokým obsahom tukov

Cheeseburgery slaniny môžu lákať tých najoddanejších dieterov, ale ak chcete pokojný nočný spánok - urobte maximum, aby ste sa zdržali hlasovania. Aj keď sa u vás pravidelne nespáli pálenie záhy, môžete pocítiť jeho účinky po jedle s vysokým obsahom tuku. Tuk zvyšuje produkciu žalúdočnej kyseliny, ktorá sa môže dostať do pažeráka a spôsobiť pálenie záhy. Môže tiež uvoľniť bariéru medzi žalúdkom a pažerákom, čím zvyšuje riziko bolesti žalúdočnej kyseliny.

Potraviny s vysokým obsahom bielkovín

Bielkoviny sú považované za prospešné pri chudnutí, pretože je pre vaše telo ťažšie tráviť, čo znamená, že vás udržiava nasýtené dlhšiu dobu. Rovnaký efekt však môže narušiť váš cirkadiánny rytmus a sťažiť spánok, tvrdí Huffington Post. Potraviny bohaté na bielkoviny navyše obsahujú tyrozín, aminokyselinu, ktorá stimuluje mozog.