Vhodnosť

Zamknete kolená pri mŕtvom športe?


Nenechajte sa uzamknúť počas mŕtveho ťahu.

Digital Vision / Digital Vision / Getty Images

Nikdy nie je dobrý nápad uzamknúť si kolená. Kolenný kĺb je silný, ale krehký, takže pri vykonávaní mŕtveho ťahu platí rovnaké pravidlo: kolená nezablokujte. Deadlift je účinné cvičenie na posilnenie vášho dolného tela, takže môže byť súčasťou vášho tréningového programu. Na ochranu a posilnenie kolien však buďte opatrní.

Jemné kolená Deadlift

Deadlift je čokoľvek iné ako chúlostivé cvičenie. Tento silný pohyb vyžaduje presnú formu, celkovú silu tela a odhodlanie trénovať. Ohýbate kolená, aby ste sklopili dlaň a uchopili činku. Keď narovnávate nohy, vytiahnete činku. Tu prichádzajú do hry jemné kolená. Kolená znášajú vašu telesnú hmotnosť plus zvýšenú hmotnosť činky a závažia. Okolité svaly nôh bránia kolenám v tom, aby sa vybočili, ale môžete ich tiež chrániť tým, že nebudete uzamknúť kĺby v hornej časti pohybu.

Zostaň mäkký

Koncept zamykania kolien sa môže zdať, akoby ste poskytovali dodatočnú podporu pre mŕtve ťahy, ale môžete spôsobiť viac škody ako úžitku. Odomknuté koleno má určité predĺženie kolena. Môžete si to predstaviť tak, že udržujete kolená mäkké alebo v nich udržiavate mierny ohyb. Jedným zo spôsobov, ako si uvedomiť, koľko si narovnať svoje nohy, je vyhnúť sa hyperextenzii kolena, podľa knihy „Väčší, rýchlejší, silnejší“.

Nepreťažujte sa

Kľúčom k bezpečnosti kolena počas mŕtveho ťahu je vyhnúť sa hyperextenzii. Chcete zabrániť tomu, aby boli kolená mäkké, najmä pri zdvíhaní ťažkého množstva váhy. Ak sa vaše kolená otáčajú, pretože sú mierne ohnuté, môžete poškodiť kĺby. Najlepší popis je narovnať kolená bez toho, aby ich príliš predlžovali. Ak sa zdá, že sa vaše kolená ohýbajú opačným smerom, zašli ste príliš ďaleko. Rovný kĺb poskytuje stabilitu, ale dostatočnú flexibilitu, aby ste mohli plynulo prechádzať z ohnutého na rovný a späť.

Uzamknutý

Uzamknutý kĺb sa obvykle necíti dobre. Je to tuhé a pevné. Ak uzamknete kolená počas mŕtveho ťahu, kladiete väčšie množstvo stresu na kĺb ako na svaly. Môže to poškodiť chrupavky alebo šľachy podporujúce koleno. Ak si kolená narovnáte úplne, oddýchnete si aj svaly. Je to podobné ako stanovenie váhy medzi opakovaniami. Aby ste si udržali konštantnú svalovú kontrakciu a čo najlepšie využili svoje mŕtve ťahy, vyhnite sa zablokovaniu kolien.