Športové

Longboard Vs. Wave Board


Korčuliarov je často vášnivých doska.

Pixland / Pixland / Getty Images

Prvé skateboardy boli surové veci: kolieskové korčule pripevnené k drevenej doske. Na konci 50. rokov sa objavili v rukách surferov, ktorí chceli surfovať po zemi i po mori. Ako sa „chodníkové surfovanie“ stalo bežnejším a začalo sa zdôrazňovať štýl a výraz, skateboardy sa vyvinuli tak, aby odrážali rôzne potreby. Longboardy sú vhodné pre korčuliarov hľadajúcich zelenšiu prepravu a tieto dosky dosahujú rýchlosti až 60 mph, zatiaľ čo vlniace dosky majú oddelenú prednú a zadnú polovicu pre pohyblivejší pohyb.

Longboards

Longboardy majú obvykle dĺžku 35 až 50 palcov a šírku približne 8 až 10 palcov. Pretože longboardy sú vhodné na freeriding, trikovú jazdu a cestovné plavby, ich rozmery a tvary sa líšia od rozmerov a rozmerov ostatných skateboardov. Niektoré longboardy obsahujú vo svojich palubách ďalšie materiály, ktoré poskytujú ľahkú pevnosť a tuhosť. Ak chcete longboard na účely dochádzania, je vhodnejšia doska s pružnou palubou, ktorá tlmí chvenie z drsného povrchu. Ak však hľadáte dosku pre freeriding, hľadajte tuhšiu palubu pre väčšiu stabilitu a kontrolu.

Vlnové dosky

Vlnité dosky - tiež známe ako dosadacie dosky - sa skladajú z dvoch palúb vzájomne spojených gumovou rukoväťou. Predná paluba má gumové hroty, ktoré držia nohu na mieste, čo minimalizuje počet nehôd. Dosky s vlnami sú pomenované čiastočne pre svoj výrazný pohyb pri jazde a nevyžadujú pohybový pohyb, namiesto toho čerpajú rýchlosť z posunu hmotnosti dozadu a dopredu. Aj keď sú náročnejšie na zvládnutie ako longboardy, jedinečný tvar vlny doska umožňuje oveľa zložitejšie, presnejšie triky a zákruty.

Doplnkové vybavenie

Pretože korčuliari, ktorí sa rozhodnú pre longboardy, vo všeobecnosti uprednostňujú freeriding alebo jazdu z kopca - forma freeride, ktorá vyžaduje vysoké rýchlosti a zatáčky do vlásia -, nosia ochranný výstroj. Posuvné rukavice s plastovými puky, ktoré umožňujú jazdcom posúvať si ruky po ceste, sú holé minimum; pretekári často nosia prilby a kombinézu na celé tváre v prípade rozliatia. Na rozdiel od toho vlnobitia zriedkavo nosia viac ako štandardná prilba, pretože šroty a modriny sú akceptovanými rizikami tohto športu.

Brzdenie

Skateboardy sa dajú bezpečne jazdiť iba vtedy, ak viete, ako sa odmontovať alebo zastaviť. Vlnová doska je relatívne jednoduchá - skočte, aby absorbovala hybnosť a dupnite na konci, aby sa vaša doska zastavila. Ak cestujete príliš rýchlo, môžete tiež spomaliť jazdou do kopca, čo vám umožní gravitáciu priviesť vás k prirodzenému zastaveniu na diaľku. Aj keď tieto metódy budú fungovať aj na longboarde, korčuliari často cestujú príliš rýchlo, aby sa preskočili a spustili bezpečnú taktiku, a to môže mať bolestivé výsledky. Ťahanie chodidla po zemi, aby ste sa spomalili, je základnou brzdiacou technikou, hoci v priebehu času poškodí vašu obuv. Ďalším spôsobom zastavenia je náhle otočenie a rozmiestnenie dosiek do strany, náhle zastavenie. Na ochranu rúk sú tu obzvlášť dôležité posuvné rukavice, pretože veľa korčuliarov používa ruky na to, aby sa chytili alebo sa ustáli.

Pozri si video: Longboard vs Waveboard (November 2020).