Výživa

Odporúčané snack foods od Atkins


V programe Atkins si stále môžete zdravo občerstviť.

Eising / Fotodisc / Getty Images

Američania si príliš často vyberajú nezdravé občerstvenie, ktoré sabotuje zdravie a reguláciu hmotnosti. Ak jete zdravé jedlo medzi jedlami, je menej pravdepodobné, že sa pri hlavných jedlách prejediete. Pri diéte Atkins - štvorfázovom pláne s obmedzeným obsahom uhľohydrátov - fáza programu, na ktorom pracujete, ovplyvňuje vaše možnosti občerstvenia. Možnosti občerstvenia sú spočiatku obmedzené, ale k svojmu občerstveniu budete môcť pridať ešte väčšiu rozmanitosť.

Fáza 1

Fáza 1 je najprísnejšou fázou programu Atkins. Ste obmedzený na 20 čistých sacharidov denne. „Čistý“ znamená celkový počet uhľohydrátov mínus vláknina. Podľa programu musí asi 12 až 15 gramov sacharidov v tejto fáze pochádzať zo zeleniny. Vyskúšajte občerstvenie na devilovaných vajciach vyrobených z majonézy s nízkym obsahom tuku alebo z niektorých brokolicových kvetov namočených do nízkotučného ranča alebo nízkotučného syra. Ďalšie nápady na desiatu zahŕňajú 1 uncu kocky čedaru so zníženým obsahom tuku s grilovanou špargľovou kopijou alebo grilovanými hubami portobello s 1/2 šálky nakrájanej avokáda.

Občerstvenie fázy 2

V druhej fáze Atkinsovej diéty pridávate späť do svojej stravy potraviny s vyšším obsahom uhľohydrátov. To vám umožní vychutnať si širšiu škálu občerstvenia. Program Atkins odporúča porcie rýchleho občerstvenia, ktoré poskytujú 5 gramov čistých uhľohydrátov pre túto fázu. Vyskúšajte 3/4 šálky 1% tvarohu na 4,7 čistej sacharidy alebo asi 12 makadamových orechov na 4 čisté sacharidy. Môžete tiež desiatu na ovocie s nízkym obsahom sacharidov, ako je napríklad 1/4 šálky čerstvých čučoriedok, čo je asi 5 sacharidov, alebo 1/4 šálky jahôd na 2,6 čistých sacharidov.

Občerstvenie fázy 3

Vo fáze 3 dostanete každý týždeň 10 ďalších sacharidov, takže teraz môžete pridať škrobovú zeleninu a viac ovocia. Tým sa váš výber občerstvenia ešte viac rozširuje. Vyskúšajte desiatu 1/2 šálky priadze, 1/2 šošovky s čiernymi fazuľami alebo 1/3 šálky ovsených vločiek. V tejto fáze si môžete vychutnať vyššie sacharidy. Vyskúšajte jeden malý banán, 1/2 šálky červeného hrozna alebo polovicu grapefruitu alebo 1/2 šálky manga.

Občerstvenie fázy 4

Fáza 4 je skôr životným štýlom ako skutočnou fázou. Ide o udržanie chudnutia tým, že sa zaviažete k zdravšiemu životnému štýlu. Potraviny už nie sú obmedzené, ale na udržanie chudnutia musíte jesť výživné a nízkokalorické potraviny. Vyskúšajte niekoľko šálok nízkotučného popkornového popcorn, porciu beztukovej čokolády alebo vanilkového pudingu alebo nejakého jogurtu so zníženým obsahom tuku doplneného vašim obľúbeným čerstvým ovocím. Vytvorte zdravý kokteil pomocou čerstvého ovocia, 1/2 šálky nízkotučného mlieka, 1 čajovej lyžičky muškátového orecha, miešajte do troch kocky ľadu do hladka.