Výživa

Ako schudnúť so syrom a jablkami


Vyberte si syr so zníženým obsahom tuku oproti bežným syrom.

Aj keď konzumácia syra a jabĺk nie je zárukou, že schudnete, pridaním týchto potravín do plánu s nízkym obsahom kalórií môžete pomôcť zbaviť sa nežiaducich libier. Prehľad z roku 2012 uverejnený v Medzinárodnom denníku obezity uvádza, že zatiaľ čo zvýšenie príjmu mlieka a mliečnych výrobkov bez obmedzenia kalórií nevedie k výraznému zníženiu hmotnosti, pridávanie mliečnych potravín do energeticky obmedzenej stravy znižuje telesnú hmotnosť, telesný tuk a obvod pásu. Vláknina v jablkách zvyšuje pocit sýtosti, čo je prospešné aj pri chudnutí.

Vyberte si plán so zníženým obsahom kalórií, ktorý je vhodný pre vaše individuálne potreby energie a ciele chudnutia. Podľa Národného inštitútu srdca, pľúc a krvi sú jedlá s obsahom 1 200 až 1 600 kalórií denne účinným plánom na chudnutie dospelých. Harvard Health Publications však navrhuje, aby ženy pri chudnutí nejedli menej ako 1 200 kalórií a muži sa vyhýbajú namáčaniu pod 1 500 kalórií denne, pokiaľ na to nesleduje lekár. Cieľom je stratiť asi 1 až 2 libry týždenne.

Jedzte 2,5 šálok zo skupiny mliečnych výrobkov, ak dodržujete plán s jedlom 1 200 kalórií, a ak ste jesť 1 600 kalórií denne, spotrebujte 3 šálky zo skupiny mliečnych potravín. Ekvivalent 1 šálky zo skupiny mliečnych výrobkov sa rovná 1,5 unci syra so zníženým obsahom tuku. Môžete si vybrať, či splníte svoje požiadavky na skupinu mliečnych potravín so syrom so zníženým obsahom tuku alebo kombináciou syrov so zníženým obsahom tuku a nízkotučného mlieka, jogurtu, tvarohu alebo sójového mlieka.

Pri konzumácii 1 200 kalórií na chudnutie spotrebujte 1 šálku zo skupiny ovocia a 1,5 šálky zo skupiny ovocia pri jedle 1 600 kalórií denne. Jedna šálka jabĺk je 1 šálka ekvivalentu zo skupiny ovocia. Jablká môžete kombinovať alebo nahradiť inými čerstvými plodmi - ako sú jahody, čučoriedky, pomaranče, banány alebo melóny - pokiaľ splníte každodenné požiadavky na ovocné skupiny

Položky, ktoré budete potrebovať

 • Syr so zníženým obsahom tuku

 • jablká

 • Zdravé stravovanie so zníženým obsahom kalórií

  • Tip

   • Vyberte si celé zrná, bielkovinové potraviny, zeleninu a oleje - okrem mliečnych potravín a ovocia - na dokončenie vyváženého stravovacieho programu na chudnutie. V pokynoch pre výživu pre Američanov z roku 2010 sa navrhuje jesť 1,5 šálky zeleniny; 3 unce bielkovinových potravín, ako je mäso, vajcia, hydina, morské plody, sójové výrobky, orechy a semená; 4 unce zŕn; a 4 čajové lyžičky olejov pri dennej konzumácii 1 200 kalórií a jesť 2 šálky zeleniny, 5 uncí bielkovinových potravín, 5 uncí zŕn a 5 čajových lyžičiek oleja denne, keď dodržiavate plán 1600 kalórií.

   Výstraha

   • Vyhnite sa strate viac ako 2 libier týždenne, pokiaľ na to nebude pod dohľadom lekára.