Vhodnosť

Stratíte chudnutie rýchlejšie v aeróbnej alebo anaeróbnej zóne?


Sprinting uvoľňuje hormóny, ktoré budujú svalovú hmotu, na rozdiel od behu na diaľku.

Polka Dot Images / Polka Dot / Getty Images

Aeróbne aj anaeróbne cvičenie vám umožňuje spáliť kalórie, zvýšiť aeróbnu kapacitu a zlepšiť celkové zdravie. Ak je vaším primárnym cieľom cvičenia schudnúť, argument medzi aeróbnym a anaeróbnym cvičením klesá na kvalitu a množstvo. Aeróbne cvičenia sú menej intenzívne, ale trvajú omnoho dlhšie. Anaeróbnym cvičením môžete spáliť viac kalórií v kratšom čase.

Systémy na výrobu energie

Keď cvičíte, vaše telo potrebuje nepretržitú dodávku energie, aby vás udržalo v chode. Počas ľahkého alebo mierneho aeróbneho cvičenia sa takmer všetka táto energia z cukrov a tukov vytvára pomocou kyslíka procesom známym ako oxidácia. Keď ste prekročili svoju aeróbnu kapacitu a zvýšili ste srdcový rytmus nad 80 percent svojho maxima, vstúpili ste do anaeróbnej zóny. V anaeróbnej zóne vaše telo okamžite produkuje energiu prostredníctvom rozkladu zásob glykogénu. Vaše telo to robí prechodným premenou pyruvátu na látku zvanú laktát, ktorá umožňuje rozklad glukózy a produkciu energie pokračovať po krátku dobu.

Kalórie spálené počas cvičenia

Ak chcete stratiť jednu libru telesného tuku, musíte spáliť približne 3 500 kalórií. Čím vyššia je vaša srdcová frekvencia a čím viac úsilia vynaložíte počas tréningu, tým viac kalórií spálite. Napriek tomu, pretože anaeróbne cvičenie je také intenzívne, môžete ho udržiavať iba na pár minút. Z tohto dôvodu je počet kalórií, ktoré spálite počas tréningu, trochu obmedzený. Pri minútach za minútu spálite viac kalórií cvičením anaeróbne, ako aerobicky, ale môžete mať možnosť spáliť viac kalórií spolu s dlhým pomalým joggingom, na rozdiel od krátkych šprintov na trati.

Účinok Afterburn

Aj keď počas aeróbneho cvičenia môžete spáliť viac kalórií kvôli času, ktorý môžete vykonávať, schudnete rýchlejšie s anaeróbnym cvičením. Možno najdôležitejšou súčasťou anaeróbneho chudnutia je to, čo vedci nazývajú následným účinkom. V skutočnosti až 95 percent kalórií spálených v anaeróbnom tréningu sa stratí po ukončení tréningu, tvrdí Dr. Christopher Scott, PhD, profesor fyziológie cvičenia na University of Southern Maine. Dôvodom je kombinácia nadmernej spotreby kyslíka po cvičení a hypertrofického procesu budovania svalov, ktorý sa začína intenzívnym cvičením. Je zaujímavé, že zatiaľ čo tento proces sa začína intenzívnym anaeróbnym tréningom, zvýšená spotreba kyslíka po cvičení je aeróbny proces.

Spodný riadok

Aj keď s anaeróbnym cvičením môžete schudnúť rýchlejšie, sú tu určité nedostatky. Keď zvýšite intenzitu cvičenia, zvýšite tiež riziko zranení. Sprinting a iné formy anaeróbneho cvičenia by sa nemali vykonávať v nasledujúcich dňoch, aby sa umožnil správny odpočinok a zotavenie. Jednou z ďalších výhod anaeróbneho cvičenia je účinok na vaše svalstvo. Kým aeróbne cvičenie upraví obsah tuku, anaeróbne cvičenie vám môže pomôcť spáliť kalórie a poskytne vám tvarovo svalový vzhľad, ktorý hľadáte. Ak chcete získať výhody oboch typov školení, zvážte vykonanie intervalov na trati. Intervalový výcvik spočíva v striedaní období s vysokou a nízkou intenzitou. Týmto spôsobom môžete získať výhody viacerých anaeróbnych výbuchov pri kondicionovaní kardiovaskulárneho systému.