Výživa

Nízka hodnota kalu v porovnaní s nízkym obsahom sacharidov


Obmedzenie sacharidov vo vašej strave vám pomôže obmedziť množstvo kalórií.

Tovarový kop / Tovarový kop / Getty Images

Podľa informácií z roku 2013 poskytnutých sieťou dostupného zdravotného poistenia každý rok viac ako 50 miliónov ľudí v Spojených štátoch užíva diétu, ale iba 5 percent týchto dieterov si udržiava nízku váhu. Pokiaľ ide o schudnutie a udržanie rovnováhy, musíte nájsť stravu, ktorú môžete sledovať po celý život. Môžete chudnúť po diéte s nízkym obsahom kalu alebo s nízkym obsahom sacharidov a porozumenie rozdielu medzi týmito dvoma diétami vám môže pomôcť určiť, ktorá strava je pre vás najvhodnejšia.

Základy výživy

Predpoklad nízkokalorickej diéty je veľmi jednoduchý: znížte príjem kalórií a schudnite. Pre ženy to znamená konzumáciu 1 000 až 1 200 kalórií denne, zatiaľ čo muži a ženy, ktorí vážia viac ako 165 libier, by podľa Národného ústavu srdca, pľúc a krvi museli spotrebovať 1 200 až 1 600 kalórií denne. Pri diéte s nízkym obsahom sacharidov obmedzujete príjem potravín obsahujúcich uhľohydráty, ako sú obilniny a ovocie, a namiesto toho jete viac bielkovinových potravín, ako sú mäso a ryby, zelenina bez škrobu vrátane brokolice a bok choy a zdravé tuky, ako je olivový olej a orechový olej, ktorý vám pomôže schudnúť.

Strata váhy

Po chudnutí môžete schudnúť. Nízkokalorická strava vám pomáha schudnúť tým, že vytvára deficit kalórií, takže spotrebúvate menej kalórií, ako spálite. Zníženie príjmu o 500 až 1 000 kalórií denne by malo podľa týždenníka National Heart, Lung and Blood Institute viesť k zníženiu hmotnosti o 1 až 2 libry týždenne. Dieta s nízkym obsahom sacharidov vám pomáha schudnúť obmedzením uvoľňovania inzulínu. Keď jete potraviny obsahujúce sacharidy, ako je chlieb alebo cestoviny, vaše telo ho rozloží na cukor, ktorý stimuluje uvoľňovanie inzulínu. To zvyšuje hlad, ktorý môže viesť k priberaniu na váhe, poznamenáva webová stránka Medical Center University of Maryland.

Pros

Všeobecne platí, že nízkokalorická strava je výživovo vyváženejšia ako strava s nízkym obsahom sacharidov. Pri nízkokalorickej diéte obvykle jete potraviny zo všetkých skupín potravín vrátane ovocia, zeleniny, chudého mäsa, celých zŕn a nízkotučných mliečnych výrobkov. Kým nízkokalorická strava je vyváženejšia, schudnete rýchlejšie po diéte s nízkym obsahom sacharidov, tvrdí Harvardská škola verejného zdravia. Bielkoviny a tuky trvajú dlhšie, kým opúšťajú žalúdok, a pomáhajú vám zostať dlhšie plné, čo vám môže uľahčiť schudnutie a vysvetliť rýchlejšie výsledky chudnutia. Znížené hladiny inzulínu tiež pomáhajú pri kontrole hladu.

Zápory

Nízkokalorická strava vám môže spôsobiť hlad, čo vám môže z dlhodobého hľadiska sťažovať držanie sa tela. Dieta s nízkym obsahom sacharidov však môže spôsobiť, že budete chorí, ak sa dostanete do extrému. Obmedzenie príjmu sacharidov na menej ako 20 gramov za deň môže viesť ku ketóze, čo je vtedy, keď vaše telo nemá dostatok cukru na použitie ako energiu a namiesto toho využíva tuk, čím vytvára vedľajší produkt nazývaný ketóny. V nadmernom množstve sú toxické a môžu poškodiť pečeň a obličky. Či už dodržiavate nízkokalorickú alebo nízkokarbínovú diétu, podľa MayoClinic.com je pre všetkých dietetikov návrat hmotnosti rovnaký.

Zdroje (1)