Výživa

Nízka carb obed pre niekoho s vysokým krvným cukrom


Na chutný obed si pripravte frittu alebo kôru bez chrumky, ktorú si môžete pripraviť vopred.

Jupiterimages / Stockbyte / Getty Images

Vysoká hladina cukru v krvi je známa ako hyperglykémia, čo môže byť rizikovým faktorom kardiovaskulárnych chorôb. Webová stránka Diabetes Australia dôrazne odporúča, aby diabetici trpiaci vysokou hladinou cukru v krvi nedodržiavali diétu s nízkym obsahom uhľohydrátov. Vyrovnanie obsahu sacharidov v jedle vám môže pomôcť stabilizovať hladinu cukru v krvi, čo znamená, že odpoveďou môže byť obed s nízkym obsahom sacharidov.

Neuveriteľné vajíčko

Vajcia majú prirodzene nízky obsah uhľohydrátov a bielkovín, čo pomáha udržiavať hladinu cukru v krvi, poznamenáva odborník na výživu Joy Bauer. Aj keď môžu byť raňajky frittatas viac spojené, cez víkend by ste si mohli urobiť jeden, ktorý je dosť veľký na to, aby vás videl cez dve alebo tri obedy. Jednoducho ho uložte do chladničky. Používajte niekoľko druhov zeleniny na zdravú dávku vlákniny regulujúcej hladinu cukru v krvi spolu s niektorými syrmi s nízkym obsahom tuku a chudým mäsom, ako je napríklad mletá morka.

Nechajte šalát hlavným

Vezmite šalát z prílohy k hlavnej udalosti. Väčšina zeleniny zapadá do kvóty s nízkym obsahom sacharidov, okrem škrobovej zeleniny, ako je kukurica a zemiaky. Začnite so základňou čerstvých šalátov, ako sú rímsky kel, kapusta a rukola, a potom pridajte niekoľko položiek, ktoré nie sú škrobové, vrátane uhoriek, mrkvy, húb a reďkoviek. Doprajte svoj šalát nejakým chudým mäsom, rybami alebo mliečnymi výrobkami, ako je nízkotučný tvarohový syr alebo syr feta, dresing na báze oleja a malú hrsť opečených orechov alebo semien.

Super polievky

Polievky pripravené na konzumáciu často prichádzajú s vysokým obsahom sodíka, ako aj s pridaným cukrom a konzervačnými látkami, ale domáce polievky sú iný príbeh. Založte si polievku okolo zeleniny a na ochutenie použite zásoby, bylinky a koreniny. Užitočné môže byť aj pridanie fazule alebo strukovín do polievky. Aj keď sú tieto uhľohydráty o niečo vyššie ako zelená zelenina, fazuľa má nízky až stredný glykemický index, čo znamená, že spôsobujú stály nárast cukru v krvi, a nie rýchly. Krása polievok spočíva v tom, že môžete presne kontrolovať, čo do nich vchádza, a môžu byť vyrobené vopred, zmrazené a zohriate, keď ich potrebujete.

Na ceste

Príprava vlastných obedov s nízkym obsahom sacharidov nemusí byť príliš ťažká, ale ak máte len 15 minút na to, aby ste opustili kanceláriu a chytili rýchle sústo, alebo ste medzi pochôdzkami, môže to byť trochu zložitejšie. Kaviarne a miesta s rýchlym občerstvením ponúkajú vopred pripravené šaláty alebo si môžete vziať omeletu v miestnej kaviarni. Prípadne si v obchode s potravinami vyzdvihnite varené mäso bez konzervačných látok, balík nesolených orechov a porciu ovocia s nízkym obsahom sacharidov, ako sú čučoriedky. Skôr ako sa rozhodnete zmeniť svoje stravovacie návyky alebo prejsť na nízkokarbovú diétu, vždy sa poraďte so svojím lekárom alebo registrovaným dietetikom.