Výživa

Nízkokarbové jedlá a občerstvenie


Mäso a zelenina sú bežné zložky zdravých jedál s nízkym obsahom sacharidov.

Eising / Fotodisc / Getty Images

Cieľom diéty s nízkym obsahom sacharidov je pomáhať ľuďom, ktorí sa snažia schudnúť alebo zostávajú zdraví. Obmedzenie potravín bohatých na uhľohydráty môže byť zdravou voľbou, ale postupom času je ťažké nájsť jedlo a občerstvenie, ktoré sú chutné aj výživovo vyvážené. Vyhľadajte možnosti potravín s nízkym obsahom sacharidov, ktoré obsahujú neškrobovú zeleninu, zdravé tuky a bielkoviny.

Definovanie jedál s nízkym obsahom sacharidov

Jedlá s nízkym obsahom sacharidov sa vyhýbajú jedlám s vysokým obsahom škrobov alebo cukrov, ako sú napríklad sušienky, cukrovinky, pečivo, obilniny a ovocie. Namiesto toho sa nahrádzajú potraviny s vysokým obsahom bielkovín a tukov, ako napríklad mäso a syry. Obmedzenie príjmu uhľohydrátov často znižuje celkový počet kalórií, ktoré konzumujete, a tuky a bielkoviny vám pomôžu cítiť sa plnšie, čo vedie k dlhodobému úbytku hmotnosti, ak je strava zachovaná. Dlhodobé nadmerné obmedzenie uhľohydrátov môže viesť k letargii a únave, ale istým spôsobom je tomu zabrániť vyváženým a výživným jedlom a občerstvením.

Low-Carb raňajky

Na raňajky skúste príležitostne experimentovať s prísadami s vysokým obsahom bielkovín a tukov, ako sú vajcia, párky, slanina a syr. Skombinujte ich ako omeletu alebo miešanú zmes alebo pripravte pečené jedlo ako fritta so špenátom a ricottou. Tvaroh a jogurt sú alternatívne možnosti, ktoré sú bohaté na bielkoviny, ale vyžadujú len malú prípravu. Ak obvykle jete ovsené vločky zvyčajne ráno, zmes mletých semien a orechov je alternatívou s nízkym obsahom sacharidov bohatou na vlákninu aj omega-3 mastné kyseliny.

Low-Carb Obedy a večere

Možnosti obedov a večere s nízkym obsahom sacharidov sú prakticky neobmedzené, ale väčšina jedál sa zameriava na hlavný zdroj bielkovín so zeleninou a strany, ktoré ho dopĺňajú. Buďte kreatívni tým, že pripravíte známe pokrmy s nízkym obsahom sacharidov, ako sú napríklad tacos alebo zábaly, ale s krútením: Namiesto použitia tortilly alebo pita používajte hrubý šalát na kombináciu a držanie mäsa, syrov a zeleniny. Namiesto bežných cestovín použite tekvicu špagety na vytvorenie talianskeho jedla s nízkym obsahom sacharidov alebo použite spracovanú karfiolu ako náhradu za ryžu.

Nízkokarbové občerstvenie

Uspokojte svoj hlad medzi jedlami s nízkym obsahom sacharidov; Vajíčka natvrdo uvarené a malé zábalky obedového mäsa a syra sú výdatné, takže si vopred pripravíte rýchle občerstvenie. Stonky zeleru obalené arašidovým maslom sú možnosťou plnou vlákniny a zdravých mononenasýtených tukov. Ak nemáte čas na niečo pripraviť, takmer každý druh orechov alebo semien uspokojí desiatu a až na pár výnimiek je surová zelenina bohatá na výživné látky s nízkym obsahom sacharidov.

Zdroje (2)