Vhodnosť

Aký je hlavný zdroj paliva pre aeróbne cvičenie?


Aeróbne cvičenia, ako je chôdza, používajú sacharidy a tuky na podporu vašej činnosti.

BananaStock / BananaStock / Getty Images

Cvičenia sú rozdelené do dvoch typov: aeróbne a anaeróbne. Každý typ používa iný zdroj paliva, pretože vaše telo prevádza potraviny, ktoré jete, na energiu pre váš tréning. Aeróbne činnosti využívajú dva rôzne druhy paliva. Tuk sa primárne používa, keď je vaša srdcová frekvencia zvýšená do tréningovej zóny a dáva vám možnosť udržať si sedenie.

Tip

  • Na začiatku aeróbneho cvičenia sa vaše telo spolieha na uhľohydráty. Pri nepretržitej činnosti sa vaše telo posúva na spaľovanie tukov.

Palivo s uhľohydrátmi

Na začiatku aeróbneho tréningu vaše telo premieňa sacharidy na palivo. Sacharidy sa ľahko menia na palivo a sú najbezprostrednejším zdrojom energie v tele. Na ukladanie uhľohydrátov existuje limit, takže tento energetický systém netrvá dlho. U väčšiny ľudí uhľohydráty poháňajú aktivitu približne 90 sekúnd. Navyše, keď sa zúčastníte aeróbneho cvičenia a prinesiete veľa kyslíka, vaše telo môže použiť iný zdroj paliva.

Spaľte tuk

V prítomnosti adekvátneho kyslíka prichádzajúceho do vášho tela sa tuk premieňa na palivo. Vaše aeróbne aktivity sa vykonávajú na úrovni, ktorá vás nenechá v dychu; preto je dostatočný príjem kyslíka. Čím je vaše telo efektívnejšie vďaka aeróbnemu cvičeniu, tým ľahšie je pre vaše telo prevádzať tuk na palivo. Tuk vám umožňuje dlhodobo udržiavať vaše cvičenie, aby ste videli výhody chudnutia, kardiovaskulárnych a stresových cvičení.

Postupujte podľa pokynov pre cvičenie

Vaše aeróbne cvičenie by malo trvať 30 až 60 minút, aby ste spálili tuk ako palivo. American College of Sports Medicine tvrdí, že na spaľovanie tukov stačí aj kratšie trvanie, napríklad 10 minút trikrát denne. Snažte sa predĺžiť trvanie, pretože sa zvyšuje vaša kondícia. Vaša úroveň intenzity vám umožňuje viesť konverzáciu, ale nedokáže spievať. Dokončite svoje aeróbne cvičenie najmenej päť dní v týždni s cieľom cvičiť každý deň.

Doplňte palivo

Počas cvičenia sa vaše telo zmení na stroj na spaľovanie energie - možno budete potrebovať občerstvenie pred a po tréningu, ktoré vám pomôžu zotaviť sa. Pred cvičením na energiu jedzte ľahké občerstvenie s uhľohydrátmi. Vyskúšajte banán s lyžičkou arašidového masla alebo polovičný rez celozrnného chleba s homosom. Po tréningu sa zamerajte na bielkoviny, ktoré podporujú obnovu svalov. Klasický proteínový kokteil samozrejme funguje, ale aj kuracie prsia so sladkými zemiakmi alebo vajcami na toastu.