Výživa

Koľko vajíčok za deň je zdravé?


Pre väčšinu ľudí je jesť jedno veľké vajíčko denne zdravé.

Photos.com/Photos.com/Getty Images

Ak jete každé ráno raňajky vajec, možno budete chcieť začať meniť rutinu. Vajcia majú vysoký cholesterol v potrave a obsahujú nasýtené tuky, ktoré prispievajú k vysokej hladine cholesterolu. Počet vajec, ktoré by ste mali jesť za deň, závisí do istej miery od vášho aktuálneho zdravotného stavu.

Použitie a zloženie vajec

Keď väčšina ľudí hovorí o konzumácii vajec, znamená to kuracie vajcia, hoci existuje mnoho ďalších jedlých vtáčích vajec, ako sú napríklad kačacie vajcia. Vajcia sú v západných krajinách typickou raňajkou. Uvidíte ich takmer v každom jedálnom lístku a kaviarenskom menu v rôznych prípravkoch vrátane omeliet, miešaných vajíčok, pošírovaných vajec, požehnaných vajec, vyprážaných vajíčok a quiche. Vajcia tiež spájajú ingrediencie spolu a nachádzajú sa v mnohých pekárskych výrobkoch, ako sú pečivo, sušienky a koláče. Podľa ministerstva poľnohospodárstva USA sú dobrým zdrojom bielkovín a energie a poskytujú 6 gramov bielkovín a 72 kalórií na veľké kuracie vajce. Jesť viac kalórií, ako spálite za deň, prispieva k zvyšovaniu telesnej hmotnosti. Takže, ak budete jesť nadbytočné kalórie pochádzajúce z vajec alebo iného jedla, môže to spôsobiť, že priberáte na váhe.

Normálny cholesterol

Hlavným problémom vajec je množstvo cholesterolu, ktoré obsahujú. Príliš vysoké množstvo cholesterolu v strave môže spôsobiť zvýšenie hladiny cholesterolu v tele, čo zvyšuje riziko infarktu a mozgovej príhody. Jedno veľké vajíčko vám poskytne 186 miligramov cholesterolu. American Heart Association odporúča obmedziť denný príjem cholesterolu na 300 miligramov za deň, ak sú vaše hladiny cholesterolu v normálnom rozmedzí. Jedlo denne vám pomôže dodržať odporúčané pokyny pre príjem. Majte na pamäti, že cholesterol získavate aj z iných zdrojov potravy, najmä z masla, mlieka, syrov a mäsa. Prečítajte si štítok balených potravín a zistite, koľko gramov cholesterolu tiež obsahujú.

Vysoký cholesterol

Ak už máte zvýšenú hladinu cholesterolu, je obzvlášť dôležité, aby ste obmedzili príjem cholesterolu v potrave. V tomto prípade AHA odporúča jesť menej ako 200 miligramov cholesterolu denne. Keby ste mali jesť jedno veľké vajíčko denne, mohli by ste mať len 14 miligramov cholesterolu pochádzajúcich z iných potravín, aby ste vyhoveli pokynom. V závislosti od zvyšku vašej stravy môžete alebo nemusíte byť schopní riadiť sa pokynmi pri konzumácii vajíčka denne. Vajcia majú tiež 1,6 gramu nasýteného tuku, ktorý sa vo vašom tele premieňa na cholesterol. Možno budete chcieť vyhnúť vajciam úplne alebo jesť jeden každý druhý deň, aby ste obmedzili príjem cholesterolu.

Vaječné bielky

Jedným zo spôsobov, ako získať z bielkovín časť a chuť, ale vyhnúť sa cholesterolu a tuku, je jesť iba vaječné bielky. Podľa USDA má biele z jedného veľkého vajca iba 17 kalórií, žiaden tuk, žiadny cholesterol a 3,6 gramu bielkovín. Zvážte zjesť celé celé vajce a potom k nemu pridať vaječné bielky, alebo jednoducho zjedzte biele a žiadne žĺtky. To vám umožní jesť väčšie množstvo vajíčok, ale stále zostať v súlade s odporúčaniami pre príjem cholesterolu. Počet vaječných bielkov, ktoré by ste mali mať za deň, nie je nijako obmedzený, ale zmena zdrojov bielkovín vám pomôže uspokojiť vaše potreby vitamínov a minerálov.