Zdravie

Čo to znamená, keď bolí žalúdok dolného žalúdka?

Čo to znamená, keď bolí žalúdok dolného žalúdka?We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Bolesť panvy u dievčaťa alebo mladej ženy môže prameniť z veľkého počtu stavov.

Jupiterimages / Goodshoot / Getty Images

Vaše brušné a panvové dutiny - to, čo mnohí ľudia súhrnne nazývajú ich „žalúdok“ - obsahujú niekoľko orgánov vrátane žalúdka, pečene, žlčníka, pankreasu, sleziny, hrubého a tenkého čreva, obličiek a močového mechúra. U žien panva obsahuje aj vaječníky, vajcovody, maternicu a vagínu. Ktorýkoľvek z týchto orgánov môže spôsobiť bolesť a niekedy je ťažké určiť presný zdroj bolesti brucha alebo panvy. U dievčat a žien môže pochádzať z močového, gastrointestinálneho alebo reprodukčného systému.

Gastrointestinálna bolesť

Problémy v tenkom alebo hrubom čreve môžu spôsobiť bolesti brucha alebo panvy. Zápcha, ktorá sa zvyčajne dá diagnostikovať na základe zníženej frekvencie pohybu čriev, je bežná u oboch pohlaví a vo všetkých vekových skupinách. Syndróm dráždivého čreva, celiakia a zápalové črevné ochorenia, ako je Crohnova choroba alebo ulcerózna kolitída, môžu spôsobiť chronickú alebo opakujúcu sa bolesť v dolnej časti brucha. Apendicitída, ktorá je relatívne častou príčinou pravostrannej panvovej bolesti u detí a dospievajúcich, môže byť život ohrozujúca, ak nie je okamžite diagnostikovaná a liečená.

Bolesť z močových ciest

Infekcie močových ciest sú častejšie u žien ako u mužov, pravdepodobne kvôli kratšej ženskej močovej trubici, ktorá umožňuje baktériám ľahší vstup do močového mechúra. Bolesť spôsobená akútnou infekciou močového mechúra je zvyčajne sprevádzaná frekvenciou močenia, pálením a naliehavosťou alebo tlakom. Medzi ďalšie stavy moču, ktoré môžu spôsobiť chronickú alebo opakujúcu sa bolesť panvy, patria kamene močového mechúra, chronické infekcie močových ciest, rakovina močového mechúra a intersticiálna cystitída, ktorá je zápalovou poruchou steny močového mechúra. Niektoré z týchto stavov, napríklad rakovina močového mechúra a kamene močového mechúra, sú častejšie u starších žien ako u dievčat alebo adolescentov.

Bolesť panvy pred menštruáciou

Bolesť panvy môže spôsobiť množstvo gynekologických porúch. Niektoré z týchto stavov sú viac-menej pravdepodobné v závislosti od veku ženy a sexuálnej histórie. U dievčat, ktoré nie sú dostatočne staré na menštruáciu, sú gynekologické problémy neobvyklým zdrojom bolesti. V tejto vekovej skupine sa však príležitostne vyskytujú nádory vaječníkov a až 35 percent nádorov vaječníkov u predpubertálnych dievčat je rakovinových. Preto by pretrvávajúce alebo silné panvové bolesti u mladého dievčaťa mali viesť k návšteve lekára.

Bolesť panvy u menštruujúcich žien

Keď dievča začne menštruovať alebo dosiahne svojho skorého dospievania, panvová bolesť môže prameniť z ovariálnych cýst, ovariálneho ovária, ovulácie, menštruácie alebo endometriózy, ku ktorej dochádza, keď tkanivo, ktoré normálne lemuje vašu maternicu, nájde cestu do panvovej dutiny. Anatomické problémy, ktoré bránia menštruácii, ako napríklad hymen, ktorý nie je perforovaný, sú u mladých žien nezvyčajnou príčinou panvovej bolesti.

Dievčatá a ženy, ktoré sú sexuálne aktívne, sú vystavené riziku zápalového ochorenia panvy, ktoré vyplýva z toho, že infekčné organizmy stúpajú do horných častí reprodukčného traktu. Podľa prehľadu z roku 2011 v oblasti „Nešpecifické choroby v pôrodníctve a gynekológii“ sa v Spojených štátoch ročne musí diagnostikovať viac ako 750 000 prípadov zápalového ochorenia panvy. Ektopické tehotenstvo - tehotenstvo vyskytujúce sa mimo maternice - sa musí posudzovať u každej sexuálne aktívnej ženy, ktorá sa vyvíja. náhla bolesť panvy. Rovnako ako appendicitída môže byť mimomaternicové tehotenstvo fatálne, ak sa nezistí a nelieči.

Dôležité informácie

Bolesť panvy u dievčaťa alebo mladej ženy môže nejaký čas uniknúť diagnóze, pretože niektoré stavy, ktoré spôsobujú panvovú bolesť, sa nedajú ľahko zistiť. Napríklad, hoci lekár môže mať podozrenie, že máte endometriózu na základe povahy vašich príznakov, dá sa definitívne diagnostikovať iba vizuálnou prehliadkou vnútra panvy pomocou laparoskopu. Pretože množstvo stavov môže u dievčat spôsobiť panvovú bolesť a pretože niektoré z týchto porúch sú potenciálne nebezpečné, lekárske vyšetrenie sa vyžaduje u každej ženy akéhokoľvek veku, ktorá má pretrvávajúcu, opakujúcu sa alebo silnú panvovú bolesť.