Vhodnosť

Ako merať obvod stehien


Číslo na stupnici nie je to všetko, koniec-všetko pri meraní vašej kondície alebo zdravia. Zloženie tela alebo pomer vášho chudého tkaniva k tukovému tkanivu je zvyčajne lepším ukazovateľom toho, ako sa vyvíjajú snahy o budovanie svalov alebo chudnutie. Aj keď vám to nedá dokonalé čítanie o zložení tela, meranie obvodu určitých miest na tele vrátane stehien je lacný a ľahko vykonateľný spôsob sledovania pokroku v priebehu času.

Meranie obvodu stehna

Vždy je ľahšie vykonávať merania obvodu tela pomocou priateľa alebo trénera, iba ak to preto, že vám to umožňuje stáť vzpriamene v uvoľnenej polohe - niečo, čo nie je možné urobiť, keď oviniete meraciu pásku okolo vlastného stehna. S tým povedané, pokiaľ budete verne dôslední v spôsobe merania, stále vám poskytnú spôsob sledovania zmien tela v priebehu času.

Krok 1: Označte miesto merania

Postavte sa vo zvislej polohe s hmotnosťou na oboch končatinách a stehnách mierne od seba. Nechajte svojho priateľa alebo pomocníka označiť stred medzi vrchom stehennej kosti (veľká kosť v stehne) a hornou časťou holennej kosti alebo jednoduchšie stred kolena pod kolennou kosťou. Ak ste skutočne presní, značka by mala ísť na vonkajšiu stranu pravej nohy.

Tip

  • Merania sú najpresnejšie, keď sa vezmú na holú pokožku - ale nie každý je v pohode, keď stojí v krátkych šortkách alebo spodnom prádle, zatiaľ čo niekto iný ovinie meracie pásmo okolo stehien. Ak si chcete nechať nohavice zapnuté pri tomto meraní, noste nohavice alebo pančuchové nohavice priliehajúce k tvarovaniu (ale nie kompresné pančuchové nohavice) a pri každom meraní je potrebné nosiť rovnaké nohavice alebo pančuchové nohavice. Inak by ste mohli merať zmenu objemu oblečenia namiesto zmien veľkosti stehna.

Krok 2: Zmerajte obvod

Nechajte svojho pomocníka ovinúť flexibilnú meraciu pásku okolo stehna v označenom bode. Uistite sa, že je páska vyrovnaná - alebo povedané inak, vodorovne - a opláchnite ju s pokožkou, ale nestláčajte ju. Odčítajte meranie, kde „nula“ na páske pretína zvyšok meracieho pásma.

Krok 3: Zaznamenajte si svoje merania

Nezabudnite si zaznamenať meranie stehien v notebooku alebo mobilnom zariadení. Samostatné samostatné meranie je pre vás skutočne zbytočné, ale ak meriate svoje stehná každý mesiac, pozorovanie zmeny v priebehu času vám poskytne dobrý prehľad o vašom pokroku.

Iné spôsoby merania zloženia tela

Metódy, ako je duálna röntgenová absorpcia energie a hydrostatické váženie, sú zlatým štandardom na meranie zloženia tela, sú však drahé a zvyčajne sú dostupné iba v zdravotníckych zariadeniach, cvičebných vedeckých laboratóriách a niektorých vyšších telocvičniach.

Merania strmene Skinfold sú lacným prostriedkom na sledovanie zloženia tela a keď ich vykonáva kvalifikovaný tréner, môžu byť veľmi presné. Sú však tiež nespravodlivo nekonzistentné, keď ich robí niekto bez riadneho školenia alebo dokonca dvaja rôzni ľudia, ktorí riadne vyškolený na ich vykonávanie. Ak teda na meranie zloženia tela používate merania kožného zloženia, je najlepšie ich použiť na sledovanie relatívneho pokroku - na rozdiel od tvrdých a objektívnych čísel - a nechať merania vykonať vždy tú istú osobu.

O autorovi

Lisa je osobným trénerom v dôchodku, ktorý má viac ako 4 000 hodín praktických skúseností s prácou s rôznymi klientmi, od športových tímov po chudnutie a populáciu po rehabilitácii. Je tiež profesionálnou spisovateľkou. Medzi publikované kredity v oblasti zdravia patria Livestrong.com, Feel Rich, SheKnows, Precor.com a časopis Breathe na východnom pobreží.

Pozri si video: Ako sa správne merať pre sledovanie progresu (Júl 2020).