Výživa

Stredomorská strava a cholesterol


Väčšina tukov v stredomorskej strave pochádza z nenasýtených tukov, aké sa nachádzajú v olivovom oleji.

Ryan McVay / Phododisc / Getty Images

Podľa FamilyDoctor.org môže nasledovať stredomorská strava, ktorá vám môže pomôcť znížiť riziko rakoviny, cukrovky 2. typu, Alzheimerovej choroby, Parkinsonovej choroby a srdcových chorôb. Medzi prínosy tejto stravy pre zdravie srdca patrí možné zníženie hladiny cholesterolu. Ak chcete získať tieto výhody, založte si jedlo okolo celých zŕn, ovocia, zeleniny, strukovín, orechov a olivového oleja, jesť ryby najmenej dvakrát týždenne a obmedziť svoju spotrebu mliečnych výrobkov, mäsa a sladkostí.

Účinok na cholesterol

Nahradenie stravy s vysokým obsahom nasýtených tukov, ako je napríklad bežná americká strava, stredomorskou stravou vám môže pomôcť znížiť hladinu celkového cholesterolu a lipoproteínov s nízkou hustotou a zároveň zvýšiť hladiny lipoproteínov s vysokou hustotou, podľa štúdie uverejnenej v časti „Výživa, Metabolizmus a kardiovaskulárne choroby “v októbri 2010. LDL sa považuje za„ zlý cholesterol “, pretože zvyšuje riziko srdcových chorôb, zatiaľ čo HDL sa považuje za„ dobrý cholesterol “, pretože znižuje riziko srdcových chorôb tým, že cholesterol do pečene odstraňuje z pečene. telo.

S a bez chudnutia

Prínos stredomorskej stravy na zníženie hladiny cholesterolu nie je len dôsledkom chudnutia, ktoré ľudia niekedy prežívajú pri prechode na túto diétu. Štúdia uverejnená v septembri 2011 v časti „Výživa, metabolizmus a kardiovaskulárne choroby“ zistila, že ľudia, ktorí sledovali stredomorskú stravu, znížili svoj celkový cholesterol v porovnaní s ľuďmi v kontrolnej skupine, ktorí jedli typickú severoamerickú stravu, aj keď nestratili na váhe.

Low-Carb verzus pravidelná strava

Po typickej stredomorskej strave alebo nízkokarbskej stredomorskej strave každý znížil triglyceridy v porovnaní s diétou American Diabetic Association v štúdii uverejnenej v publikácii „Diabetes, obezita a metabolizmus“ v marci 2010. Avšak stredomorská strava s nízkym obsahom sacharidov sa tiež zvýšila Hladiny HDL v porovnaní s ostatnými dvomi stravami, čo z nich robí zdravší spôsob srdca. Strava v Stredomorí a ADA podporuje dennú spotrebu celých zŕn, ovocia a zeleniny, ale líšia sa aj inými aspektmi. Stravovanie v Stredomorí obmedzuje mäso a mliečne výrobky viac ako strava ADA, ktorá obmedzuje celkový obsah tuku a alkoholu viac ako strava v Stredomorí.

Dôležité informácie

Aj keď je v stredomorskej strave dovolené piť pohár vína denne pre ženy alebo dve poháriky denne pre mužov a môže to zlepšiť zdravie vášho srdca a hladinu cholesterolu, pitie viac môže byť škodlivé a nie je potrebné začať piť, ak nechcete. “ t už. Výhody, ktoré dostanete zo stredomorskej stravy, môžete zvýšiť, ak do svojej každodennej činnosti začleníte pravidelné cvičenie.