Vhodnosť

Priemerný čas, kedy muž zabehne 300 metrov


Muži v priemere 65 až 76 sekúnd behajú 300 metrov.

Tovarový kop / Tovarový kop / Getty Images

Podľa časopisu „Pánske zdravie“ je priemerný čas, keď človek behá 300 metrov, medzi 60 a 70 sekundami, čo sa rovná 300,6 metru od 65,6 do 76,5 sekúnd. Akákoľvek rýchlosť dlhšia ako 76,5 sekundy je nízka a rýchlosti nižšie ako 65,6 sekundy sa považujú za rýchle. Z hľadiska väčšej perspektívy umožňuje test fyzickej zdatnosti špeciálneho agenta FBI pre mužov maximálny čas 52,4 sekundy a väčšina policajných akadémií vyžaduje 64 sekúnd alebo menej.

Dôležitosť 300 metrov

Tristo metrov je dlhý šprint, ktorý sa používa na testovanie anaeróbnej kapacity, ktorá sa označuje aj ako anaeróbna sila. Anaeróbna kapacita meria, ako vaše telo funguje bez kyslíka. Zmeria silu svalov nôh a vašu schopnosť krátkodobého nárastu rýchlosti. 300 metrov šprint je už dlho bežnou tréningovou vzdialenosťou, ktorá zdôrazňuje rýchlosť od krátkych šprintov a vytrvalosť od 400 metrov a 800 metrov.

Najrýchlejší čas 300 metrov

V súčasnosti drží Michael Johnson zo Spojených štátov svetový rekord v tridsať metrovej metre za 30,85 sekúnd. Tento rekord nastavil v marci 2000 a zostal nesporný až do mája 2010, keď sa ho Usain Bolt z Jamajky pokúsil poraziť. Bolt sa priblížil k záznamu a nastavil druhý najrýchlejší 300-metrový čas s 30,97 sekundy.

Ako získať rýchlejšie 300 metrov času

Ak chcete bežať rýchlejšie, musíte trénovať rýchlejšie. najlepší spôsob je intervalový tréning. Na bežiacom páse môžete použiť intervalový program alebo si vytvoriť svoj vlastný tak, že tempo zvýšite o jednu minútu a potom spomalíte alebo kráčate dve až tri minúty. Môžete tiež precvičiť intervalový tréning na trati: spustite priame časti trate a prejdite krivky. Tieto intervaly robte po dobu dvoch až štyroch kôl.

Ďalšie úvahy

Pred pokusom o intervalový tréning alebo akékoľvek rýchle cvičenie vždy zahrievajte. Jednoduché zahriatie by mohlo byť ľahké behanie alebo chôdza po dobu 15 až 20 minút. Po intervalovom tréningu alebo rýchlej práci nezabudnite ochladiť ľahkým behom pol míle alebo chodiť a natiahnuť nohy.