Vhodnosť

Koľko môžu ženy lavičky tlačiť?


Lavičkový lis je vynikajúcou mierou sily hornej časti tela.

Polka Dot Images / Polka Dot / Getty Images

Ženy si môžu v priebehu času vybudovať, koľko môžu na lavičke tlačiť. Najprv si budete môcť zdvihnúť len malú váhu - asi 30 alebo 40 libier. Keď časom získate silu a dôveru, tieto čísla sa zvýšia. Čísla vášho bench pressu sa tiež zvýšia, ak do tréningovej rutiny zahrnete doplnkové cvičenia, ktoré zvyšujú zvyšok hornej časti tela, napríklad horné lisy a ohnuté riadky.

Na začiatku

ExRx.net, online encyklopédia pre výcvik, obsahuje štandardy pevnosti pre ženy vo všetkých hlavných vzpieračských pohyboch vrátane bench pressu. Tieto normy sa líšia podľa vašej telesnej hmotnosti. Podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb priemerná americká žena váži 166 libier. Štandardná lavica pre ženy, ktoré vážia 166 libier a nikdy predtým neboli trénované, je nastavená na jednorazové maximum 80 libier. To znamená, že môže byť schopná bench press 80 libier raz. Mohla by byť schopná bench press menšie váhy pre vyšší počet opakovaní, ale to bude pravdepodobne jej horný limit.

Počiatočné čísla

ExRx.net definuje ženskú začínajúcu vzpieračku ako niekoho, kto sa pravidelne vzdeláva niekoľko mesiacov. V tomto štádiu odbornej prípravy môže väčšina žien očakávať výrazné zvýšenie hmotnosti, ktorú môžu tlačiť na lavičku. Toto bude obzvlášť výrazné, ak vykonávajú aj doplnkové cvičenia. Akonáhle žena dosiahne začiatočnícke štádium, očakáva sa, že maximálny počet opakovaní bude okolo 95 libier, opäť pre ženu vážiacu približne 166 libier. Je dôležité si uvedomiť, že správna forma je dôležitejšia ako rýchle pridávanie váhy, preto sa nesnažte tlačiť na lavičku s tlakom 95 libier, ak nemôžete na lavicu tlačiť dokonale 85 libier.

Zarovnanie do strednej úrovne

Po stálom školení jeden, dva alebo tri roky, väčšina žien dosiahne strednú úroveň výkonu. V tejto fáze stále vidia výrazné zlepšenie, pokiaľ ide o to, ako môžu tlačiť na benchmark, ale môže sa stať, že pokrok sa začne spomaľovať. Do tejto doby môže ženský vzpierač s hmotnosťou 166 libier očakávať, že zvýši svoj bench press na približne 115 libier. Toto je maximálny počet opakovaní a môže byť schopná robiť omnoho viac opakovaní pri nižšej váhe.

Konkurencieschopnosť

Žena, ktorá už mnoho rokov nepretržite trénuje, nakoniec dosiahne vyššiu úroveň výkonu v bench presse. V tomto štádiu mohla 166-libra žena očakávať, že jej maximálny počet opakovaní bude 145 libier. Ak by sa v tejto fáze rozhodla ísť do konkurenčného vzpierania, súťažila by s ostatnými ženami schopnými tlačiť na lavičku 185 libier a viac. Podľa časopisu Power Lifting Watch, súčasný svetový rekord pre ženskú lavičku v hmotnostnej triede pre ženy s hmotnosťou 166 libier stanovila Laura Phelps-Sweatt v roku 2011, ktorá lavica stlačila 530 libier.