Výživa

Koľko vody je potrebné pri strave s obsahom kalórií 1 500?


Voda je prospešná pre zdravé riadenie hmotnosti.

Jupiterimages / Pixland / Getty Images

Či už dávate prednosť destilovanej vode, čistenej, šumivej alebo priamo z vodovodného kohútika, pitie dostatočného množstva každý deň je nevyhnutné pre dobré zdravie. Dokonca aj mierna dehydratácia môže spôsobiť, že sa budete cítiť unavení, a dokonca môže narušiť kognitívne funkcie. Podľa štúdie z roku 2018 v medicíne a vede v športe a cvičení. Množstvo vody, ktoré potrebujete, nezávisí od vášho príjmu kalórií; podľa Mayo Clinic je to založené na vašom veku, pohlaví, klíme a množstve denného cvičenia.

Adekvátny príjem vody

Neexistuje odporúčaná denná dávka ani RDA pre vodu, rovnako ako pre bielkoviny, uhľohydráty a vitamíny a minerály. Namiesto toho Ústav lekárstva pre výživu a výživu určil primeraný príjem (AI) - množstvo považované za dostatočné na zabezpečenie výživovej primeranosti. U žien je AI 2,7 litra alebo asi 11,5 šálky denne; pre mužov je AI 3,7 litra alebo takmer 16 šálok denne.

Faktory ovplyvňujúce potreby vody

AI je dobré miesto, kde začať pri zisťovaní, koľko vody potrebujete každý deň. Podľa Mayo Clinic sú dva hlavné faktory, ktoré môžu ovplyvniť potrebu vody, podnebie a denné cvičenie, pretože ovplyvňujú potenie, ktoré spôsobuje, že vaše telo stráca viac tekutín. Ak žijete v teplom podnebí a veľa sa potíte, budete potrebovať viac vody. Podobne, ak veľa cvičíte, budete potrebovať viac vody. Ak cvičíte v horúcom podnebí, zvyšuje to vaše hydratačné požiadavky.

Okrem 11,5 až 16 šálok, ktoré potrebujete každý deň, by ste mali piť vodu pred, počas a po cvičení, najmä ak cvičíte v horúcom prostredí. Ak pracujete vonku v horúcom prostredí, musíte tiež piť veľa tekutín po celý deň.

Dojčiace ženy tiež potrebujú viac vody - podľa Akadémie výživy a dietetiky asi 16 šálok denne.

Kvapaliny verzus voda

Toľko vody sa môže zdať ako nemožné množstvo na pitie každý deň. Vaše potreby hydratácie sú však uspokojené nielen vodou, ktorú pijete. V skutočnosti každý nápoj, ktorý konzumujete - čaj, voda, mlieko - prispieva k vášmu príjmu. Jedlo tiež prispieva tekutinami - podľa Mayo Clinic predstavuje okolo 20 percent vašich denných potrieb. Niektoré druhy ovocia a zeleniny, ako napríklad vodný melón, ananásový melón, uhorka a zeler, majú vysoký obsah vody a pomôžu vám dosiahnuť váš každodenný cieľ.

Udržujte ju bez cukru

Strava obsahujúca 1 500 kalórií denne je pre väčšinu ľudí celkom nízkokalorická diéta. Preto je potrebné uložiť všetky kalórie na výživné potraviny, a nie ich mrhať sladkými nápojmi. Kým sódy a iné sladené nápoje prispievajú k vášmu dennému príjmu tekutín, majú vysoký obsah kalórií a nie sú dobrým zdrojom živín. Aby ste udržali nízky príjem kalórií a zostali hydratovaní, zbavte tekutiny z vody; nesladená káva a čaj; mlieko alebo rastlinné mlieko; a ovocie a zeleninu.