Športové

Koľko hmotnosti vody môžete schudnúť pri behu po dobu 30 minút?


To, čo počas svojho pitia pijete, je jedným z určujúcich faktorov, ako veľmi strácate váhu vody.

Jupiterimages / Digital Vision / Getty Images

Namáhavé cvičenie, ako je beh, spôsobuje potenie. Ak sa potíte silno bez toho, aby ste nahradili stratenú tekutinu pitím, stratíte hmotnosť vody. Bohužiaľ, hmotnosť vody je extrémne nestála; vrátite ho hneď, ako budete niečo piť alebo jesť. Koľko vody stratíte za 30 minút, záleží na tom, ako tvrdo a rýchlo beháte, koľko sa potíte a aké sú poveternostné podmienky v daný deň.

Rýchlosť potenia

Niektorí ľudia sa potia oveľa viac ako ostatní. Muži sa často potia viac ako ženy, hoci športovci oboch pohlaví, ktorí majú rovnakú telesnú hmotnosť, častejšie potia rovnaké množstvo. Vyškolení športovci sa potia viac ako netrénovaní bežci. Ak sa potíte silno, stratíte viac vody pri behu 30 minút ako osoba, ktorá ľahko potí. Za každú pintu alebo 16 oz., Ktorú potíte, stratíte jednu libru telesnej hmotnosti. Spravidla stratíte okolo 17 oz. počas jednej hodiny alebo 8,5 oz. počas 30 minút jazdy, hovorí autor Owen Barder v časti „Beh pre fitness“. To je mierne nad 1/2 libry.

Vonkajšie účinky

Spravidla sa potíte viac a schudnete viac vody, keď beháte 30 minút v horúcom, vlhkom a stále počasí ako v chladnom, suchom a veternom dni. Nosenie ťažkého nepriedušného odevu tiež zvyšuje úbytok hmotnosti vody zvýšením potenia. Čím rýchlejšie beháte a čím viac prejdete, tým je pravdepodobnejšie, že sa potíte a schudnete. Koľko pijete počas behu, bude mať tiež vplyv na zníženie hmotnosti vody počas behu.

Meranie účinkov

Jediným spôsobom, ako presne určiť, koľko vody stratíte za 30 minút behu, je meranie skutočnej straty. Urobíte to vážením seba bez oblečenia tesne pred spustením. Počas behu nejedzte ani nepite nič. Hneď po spustení sa znova odvážte bez oblečenia. Akákoľvek váha, ktorú stratíte počas 30 minút, je hmotnosť vody, pretože normálne nespaľujete dostatok kalórií, aby ste v krátkom čase stratili telesnú hmotu. Počas dlhšieho behu, napríklad maratónu, stratíte podľa telesnej asociácie Boston Athletic Association stratu hmotnosti 2 až 3 kg a zvyšok chudnutia bude voda.

Riziká

Potenie z vody môže byť krátkodobým a riskantným spôsobom, ako vziať pár kíl. Váha nezostane mimo. Strata hmotnosti vody môže tiež viesť k dehydratácii a nerovnováhe elektrolytov, ktorá môže v extrémnych prípadoch viesť k smrti. Dehydratácia tiež ovplyvňuje váš beh. Strata vody rovnajúca sa 2 percentám vašej telesnej hmotnosti môže podľa Bardera znížiť aeróbnu kapacitu o 20 percent. Strata viac ako to môže spôsobiť nebezpečnú nerovnováhu elektrolytov. Je však nepravdepodobné, že by beh trvajúci menej ako 6 míľ spôsobil takú extrémnu stratu vody, uvádza Barder.