Vhodnosť

Kolesá s viacerými prevodovými stupňami vs.


Bicykel s viacerými prevodovými stupňami je vybavený predným alebo zadným prehadzovačom, alebo oboma.

Oli Scarff / Getty Images Novinky / Getty Images

Porovnanie bicyklov s viacerými prevodovými stupňami a bicyklov s jednoduchým prevodom je skutočný scenár jabĺk verzus pomarančov: Iste, obidve sú ovocie, ale sú to úplne iné druhy ovocia.

Výber medzi jednorýchlostným alebo viackolesovým bicyklom závisí výlučne od zámerov používateľov a terénu, s ktorým sa chcú vyrovnať. Túto možnosť ešte znásobujú viaceré možnosti, ktoré patria do každej kategórie.

Keďže používanie bicyklov v Spojených štátoch siaha do budúcnosti, regenerácia jeho miesta ako dopravného prostriedku s cieľom prekonať dopravné zápchy, zostať zdravý a pomôcť planéte, výber správneho bicykla závisí od vašich cieľov.

Kultúra používania bicyklov

Pôvodne boli bicykle využívané ako cenovo dostupný spôsob, ako sa dostať z bodu A do bodu B, ktorý preklenul priepasť medzi koňom a kočom a neefektívne a neohrabané prvé pokusy o autá. S postupujúcou technológiou klesala doprava čoraz častejšie na autá, vlaky a autobusy, ktoré pohybujú ľudí vo väčšom počte a pri oveľa vyšších rýchlostiach a používanie bicyklov bolo zaradené do rekreačného víkendového prenasledovania.

Schopnosť bicykla bez námahy sa pohybovať upchatými ulicami, ich nedostatočná závislosť od zdrojov paliva a ich cenová dostupnosť v porovnaní s automobilmi teraz vedú Američanov, ktorí milujú autá, aby sa druhýkrát venovali použitiu bicyklov. Každý máj, ktorý sa stal národným mesiacom pre bicykle, stále viac Američanov prekopáva štyri kolesá pre dvoch, šliapajúc do práce, aby sa dostali do formy a pomohli planéte zostať v lepšom stave znížením emisií uhlíka.

Ak sa chcete znova dostať späť do sedla a roztočiť sa na bicykli, nie je tu z čoho vyberať úžasné nové bicykle, od technologických zázrakov s desiatkami prevodoviek a plných odpružení až po základné jednostopové bicykle, ktoré sa pohybujú s vami prekvapivo zábavná jednoduchosť.

Viacúčelové bicykle

Ak snívate o tom, že sa vydáte na púšť a prídete o kopcovité chodníky, bude vám dobre slúžiť sada horských bicyklov s nižším prevodom. Ozubené kolesá vám umožňujú zvoliť si, v akom pomere bude váš pedál poháňať bicykel tým, že nastaví reťaz, pričom s vami bude pracovať na riešení rôznych úrovní terénu.

Pri horských bicykloch s viacerými prevodovými stupňami sú prevody konštruované výslovne na jazdu po zvlnenej krajine a sú zaradené nízko, čo znamená, že bicykel je nastavený skôr na šplhanie ako na vzdialenosť a rýchlosť. Každé stlačenie vášho pedálu vám umožní ľahšie pokryť zložitejší terén, ale obetujete, akú vzdialenosť ubehnete.

Rovnako ako naštartujete auto od zastavenia na prvom rýchlostnom stupni, pri postupe smerom nahor, ako pracujete na rýchlosti, fungujú viacstupňové bicykle rovnakým spôsobom. Nižšie prevodové stupne vám umožňujú pohybovať sa vpred pri nízkych rýchlostiach alebo stúpaniach do kopcov a potom môžete nastaviť rýchlosť pri zdvíhaní, aby ste pokryli viac terénu, pretože každé stlačenie pedálu sa premení na väčší posun vpred.

Tento pomer sa premieta aj do cestných bicyklov s viacerými prevodovými stupňami, ktoré môžu byť v rozsahu od troch do tridsiatich a viac. Cestné bicykle musia pokryť vzdialenosť aj kopce, čo znamená, že majú najvyšší počet prevodových stupňov na viacúčelové použitie.

Oprava Single-Gear

Ak je vaším cieľom cyklistiky ľahký dochádzanie ulicami udusenými automobilmi, bicykel s jednoduchým alebo pevným prevodom, ponúka jednoduchú a mimoriadne dostupnú možnosť. Ako už názov napovedá, jeden prevodový bicykel má len jeden prevodový stupeň, čo znamená, že musíte pracovať iba v rámci tohto prevodového stupňa. Máte možnosť brzdenia, ale nemôžete upraviť svoj pedálový pomer, aby ste uľahčili výstup na kopec alebo získali maximálnu rýchlosť na rovných cestách.

Rovnako ako skutočný pracovný kôň vás však jednokolesový bicykel dostane tam, kam potrebujete ísť s minimálnym rozruchom. Tieto bicykle sú obľúbené medzi dochádzajúcimi, ktorí majú vyjednávať iba rovný terén a ktorí nechcú mať problémy, hmotnosť a náklady na viacstupňový systém.

Mnoho bicyklistov a dochádzajúcich do roviny, ktorí sa posunuli o jeden stupeň ďalej, si skutočne užívajú to, čo sa nazýva fixie alebo bicykel s pevným prevodom. Fixie nemá vôbec žiadne vybavenie a kolesá sú priamo priviazané k pedálu. Pri pedáli sa koleso točí. Keď prestanete šliapať, urobte to aj s pneumatikami. Neexistujú žiadne brzdy a dokonca môžete šliapať dozadu, pretože kolesá smerujú vaše pedále.

Nadšenci fixie milujú pocit úplnej a priamej kontroly nad pohybom bicykla bez zasahovania do prevodového systému.

Najlepší spôsob, ako zistiť, ktorá možnosť je pre vás najlepšia, je dôkladne sa pozrieť na to, čo vaše cyklistické potreby sú, a potom ísť do najbližšieho obchodu s bicyklami a využiť niekoľko rôznych možností na točenie. Riešite terén, ktorý by ste pravdepodobne pokryli svojím bicyklom, aby ste sa uistili, že nájdete to najlepšie pre vaše potreby a potešenie.

Zdroje (1)