Vhodnosť

Aké sú svaly sústredené a výstredné počas pushupu?


Hrudník, ramená a tricepsy zdvíhajú a spúšťajú vaše telo počas pushupu.

Pushup je zložené cvičenie, čo znamená, že zahŕňa viac kĺbov a vyžaduje príspevok mnohých svalov. Keď klesáte smerom k podlahe, kolekcia svalov sa excentricky sťahuje; keď zdvíhate svoje telo z podlahy, tie isté svaly pracujú sústredne. Napriek tomu, že vaše kĺby sa pohybujú odlišne, keď spúšťate a zdvíhate telo, rovnaké svaly manipulujú s bremenom.

Tip

  • Počas pushupu pracujú svaly hrudníka a triceps sústredne, keď tlačíte nahor, a excentricky, keď znižujete chrbát.

Poznajte svoje svaly

Svalová skupina, ktorá zvláda väčšinu práce, keď vykonávate kliešte, je hlavná pektoralis, čo je najväčší sval v hrudníku. Hrudný sval privádza vaše paže smerom k osi tela proti odporu. Predná časť vašich ramien, anatomicky nazývaná predné deltové svaly, pomáha pri zdvíhaní paží pred vami. Vaše svaly triceps brachii v horných ramenách narovnajú lakte.

Pochopte rozdiel

Koncentrická svalová kontrakcia je vtedy, keď váš sval vytvára napätie väčšie ako je záťaž a výsledkom je skrátenie svalov. Keď tlačíte svoje telo z podlahy, vaše hrudník, plecia a tricepsy vytvárajú silu väčšiu ako je vaša telesná hmotnosť, a tak sa koncentricky sťahujú.

Počas excentrickej kontrakcie sa váš sval predlžuje, keď sa sťahuje, pretože svaly vytvárajú napätie, ktoré je menšie ako odpor. Keď počas pushupu znižujete svoje telo smerom k podlahe, napríklad hrudník, ramená a tricepsy sa excentricky sťahujú, aby zabránili telu vraziť do podlahy, ale sila, ktorú vytvárajú, je menšia ako vaša hmotnosť, a tak pôsobíte pokračujte v pohybe smerom k podlahe.

Tweak Ako fungujú svaly

Ak zmeníte umiestnenie vašich rúk alebo nôh, ovplyvníte, ktorý z vašich svalov musí vykonať väčšinu práce. Počas tradičného pushupu sú vaše ruky umiestnené mimo šírku ramien, ale ak dáte ruky do užšej polohy, takže sú na šírke alebo užšie, vaše tricepsy sa namiesto hrudníka stávajú primárnymi svalmi. Širšie rozmiestnenie rúk a vaše plecia a tricepsy nedokážu prispieť do rovnakej miery, čím sa väčší dôraz kladie na váš hrudník. Robte kliky so zdvihnutými nohami a na našu hornú časť hrudníka a ramien kladiete väčšie zaťaženie.

Zapojte jadro

Nemôžete úspešne robiť kliky bez prínosu brušných, šikmých a štvorkoliek. Nie sú zapojené do zdvíhania alebo spúšťania tela, ale počas cvičenia sa snažia udržiavať váš trup a stehná v priamej línii. Tieto svaly sa sťahujú izometricky, čo znamená, že vytvárajú napätie, ktoré sa rovná zaťaženiu, a udržujú tak svoju chrbticu a bedrové kĺby v statickej polohe.