Športové

Pravidlá národnej asociácie basketbalu pre vzdialenosť troch bodov


NBA trojbodový rohový záber je asi 22 stôp od koša.

Ronald Martinez / Getty Images Šport / Getty Images

Národná asociácia basketbalu (NBA) pridala trojbodový výstrel v roku 1979. Predtým všetky koše získali dva body. Trojbodový výstrel dáva tímom príležitosť rýchlo znížiť veľký deficit a tiež núti obranu rozmiestniť sa, aby strážil trojbodovú čiaru. NBA sa môže pochváliť najvzdialenejšou trojbodovou čiarou v basketbale vo vzdialenosti 22 až 23 stôp-9 palcov, keď idete okolo oblúka. Ak narazíte na trojbodový ukazovateľ NBA, budete na všetkých úrovniach hry hrozbou v troch bodoch.

NBA trojbodová čiara

Na väčšine úrovní basketbalu je trojbodová čiara oblúkom, takže trojbodové strely sú rovnako vzdialené bez ohľadu na to, kde sa práve nachádzate na kurte. NBA trojbodová čiara je však v podstate trojdielna štruktúra s dvoma priamymi čiarami a oblúkom uprostred. Rovné čiary sú 3 stopy vo vnútri každej vedľajšej čiary a vedú od základnej čiary po krátku predĺženú čiaru voľného hodu. Oblúk, ktorý pretína priame čiary, je 23 stôp a 9 palcov od koša. Najkratšia možná trojbodová strela z rohu je 22 metrov od obruče. Pri pohybe smerom k hornej časti oblúka sa ukazovateľ tri postupne predlžuje.

Vytvorenie trojbodovej čiary NBA

Veľmi málo basketbalových ihrísk má trojbodovú čiaru NBA. Na precvičenie trojbodového ukazovateľa NBA alebo hranie hier podľa trojbodových pravidiel NBA použite maliarsku pásku na označenie priamky 3 metre od okraja štandardného ihriska. Spustite pásku zo základnej línie, dokonca aj s líniou voľného hodu. Strih reťazec na 23 stôp, 9 palcov. Nechajte niekoho držať jeden koniec šnúry a postavte sa priamo pod obruč. Vezmite druhý koniec a postavte sa za hornú časť kľúča, aby bola šnúra napnutá a rovnobežná so stranami pruhu. Označte miesto páskou. Pokračujte v držaní struny, keď kráčate smerom k jednej z priamok - zatiaľ čo druhá osoba zostáva pod košom - a nastavte značky pásky v pravidelných intervaloch, napríklad 6 palcov, až kým nedosiahnete priamku, ktorú ste predtým vytvorili. Odstráňte časť priamky, ktorá presahuje oblúk. Vykonajte proces na oboch stranách súdu.

Praxe

Cvičte trojbodové zábery NBA neformálne po nastavení svojej trojbodovej čiary jednoduchým snímaním. Zahrejte sa skôr, ako začnete cvičiť tým, že budete strieľať z kratšej vzdialenosti as dynamickými úsekmi rúk, ako sú napríklad krúžky ramien a hojdačky. Pre cielenejšiu prax vyskúšajte časované cvičenie tak, že na päť minút nastavíte časovač a potom spočítate, koľko troch ukazovateľov môžete počas tohto času klesnúť. Za trojbodovou čiarou môžete nastaviť konkrétne body snímania z jedného rohu do druhého, potom postupovať z jedného miesta na druhé, aby ste si boli istí, že trénujete z rôznych uhlov. Napríklad v oficiálnej trojbodovej súťaži NBA hráči urobia päť záberov z každého z piatich spotov rozmiestnených po kurte.

Hranie hier

Ak chcete použiť trojbodovú čiaru NBA vo vašej basketbalovej lige alebo pre príležitostnú hru, nastavte trojbodovú čiaru a potom hrajte podľa štandardných pravidiel NBA. Pred streľbou musia byť vaše nohy úplne za trojbodovou čiarou. Ak sa napríklad váš špička dotkne čiary pri skoku, strela má hodnotu iba dva body. Ak ste pri skoku za hranicou, ale po pustení lopty pristáli na čiare, úspešná strela má hodnotu tri body. Pamätajte, že trojbodové strely od rohu sú 1 stopa, 9 palcov kratšie ako snímky spoza oblúka. Streľba z hornej časti kľúča vám však dáva šancu skórovať na zábery, ktoré sa odrazia od zadnej dosky. Doska je menej nápomocná pri streľbe z rohu.