Výživa

Prirodzené vedľajšie účinky trávenia potravín bohatých na vlákna


Potraviny bohaté na vlákninu môžu spôsobiť plyn a nadúvanie.

BananaStock / BananaStock / Getty Images

Jesť potraviny bohaté na vlákninu môže spôsobovať nepríjemné črevné vedľajšie účinky, ako je plyn a nadúvanie, ale tiež pomáha pri regulácii hmotnosti a zlepšovaní hladiny cholesterolu. Strava s vysokým obsahom vlákniny pomáha predchádzať zápche a normalizuje aj črevné pohyby. Potraviny s vysokým obsahom vlákniny, ako sú ovocie, zelenina, celé zrná, orechy a strukoviny, tiež obsahujú základné vitamíny a minerály, ktoré vás udržujú v zdravom stave.

Plynový

Fazuľa nie je vtipne nazvaná „hudobným ovocím“ bez dôvodu. Potraviny s vysokým obsahom vlákniny, napríklad strukoviny, môžu spôsobiť plyn alebo plynatosť. Vláknina z potravy je vaše telo nestráviteľné a prechádza do hrubého čreva väčšinou nezmenené. Baktérie, ktoré žijú v črevách, používajú túto vlákninu ako jedlo. Počas tohto procesu, nazývaného fermentácia, baktérie uvoľňujú oxid uhličitý a vodík ako vedľajšie produkty. Niektoré baktérie vo vašich črevách spotrebúvajú časť tohto plynu a uvoľňujú plyny obsahujúce metán a síru, ktoré sú zodpovedné za zápach, uvádza Dr. Fernando Azpiroz, ktorý skúma poruchy tráviaceho systému. Niektoré plyny zachytené vo vašom hrubom čreve sa vstrebávajú do vášho krvného obehu, zatiaľ čo iné musia uniknúť, čo často spôsobuje uvoľnenie hluku a zápachu. Skúste postupne zvyšovať príjem vlákniny, aby ste predišli prebytku plynu.

Nadúvanie a kŕče

Potravinová vláknina je v dvoch formách, rozpustná a nerozpustná. Rozpustná vláknina absorbuje vodu a napučiava vo vašom zažívacom trakte a vytvára druh gélu. Nerozpustná vláknina dodáva jedlo vo vnútri vášho tráviaceho systému hromadnú stravu, pretože je nestráviteľná. Tento objem jedla a opuchy môžu spôsobiť pocity nadúvania. Môžete tiež zažiť nadúvanie a kŕče v dôsledku hromadenia plynu v črevách. Tieto vedľajšie účinky môžu byť nepríjemné. Pitie veľkého množstva vody počas dňa môže pomôcť zmierniť nadúvanie a kŕče.

Malabsorpcie

Podľa University of Arizona Cooperative Extension môže jesť viac ako 50 gramov vlákniny denne spôsobiť malabsorpciu určitých minerálov. Zinok, železo, horčík a vápnik sa absorbujú ťažšie, ak budete jesť veľa vlákniny. Pretože vláknina môže zvýšiť rýchlosť pohybu potravín v zažívacom trakte, vaše telo nemusí správne absorbovať aj iné živiny. Plyn, nadúvanie a hnačka spôsobená vlákninou môžu tiež brzdiť schopnosť vášho tela absorbovať živiny.

Zápcha

Ak jete stravu s vysokým obsahom vlákniny a nepijete dostatok tekutín, môže sa vyskytnúť zápcha. Vlákno pomáha zmäkčiť pohyby čriev a zvyšuje rýchlosť pohybu tráviaceho traktu, keď je v črevách prítomná voda. Avšak bez dostatočného množstva vody sa vlákno stáva tvrdým a zhutneným, spomaľuje pohyb v črevách a vedie k zápche. MayoClinic.com poznamenáva, že okrem pitia veľkého množstva vody a nekalorických nápojov počas celého dňa by ste mali obmedziť aj príjem kofeínu, pretože to môže spôsobiť dehydratáciu a zhoršiť zápchu.