Výživa

B6 a agitácia


Chronické agitovanie je niekedy spôsobené nedostatkom vitamínu B-6.

Ryan McVay / Phododisc / Getty Images

Agitácia má mnoho príčin, vrátane určitých nedostatkov v živinách, ako je vitamín B-6, ktorý je známy aj ako pyridoxín. Krátkodobé agitovanie zvyčajne nie je príliš znepokojené, ale chronické agitovanie môže zvýšiť úroveň stresu a potenciálne viesť k poruchám nálady, ako je depresia. Vitamín B-6 sa prirodzene vyskytuje v mnohých druhoch potravín a vo všeobecnosti sa dá jesť ako taký vo veľkých množstvách. Pri syntetických doplnkoch B-6 je však potrebné postupovať opatrne, pretože existuje riziko toxicity.

Miešanie

Podľa University of Maryland Medical Center je agitácia nepríjemným duševným stavom charakterizovaným nepokojom, zvýšeným napätím a podráždenosťou. Agitácia môže byť prechodná a trvať iba niekoľko minút alebo sa môže vyvinúť do chronického stavu trvajúceho mnoho týždňov alebo mesiacov. Bolesť a stres sú častými príčinami krátkodobého agitovania, zatiaľ čo chronické agitovanie je často spôsobené zneužívaním alkoholu a drog, intoxikáciou kofeínom, abstinenciou nikotínu, chronickým ochorením, nespavosťou, problémami duševného zdravia, hypertyreózou alebo nedostatkom vitamínu B-6.

Funkcia vitamínu B-6

Vitamín B-6 sa podieľa na rôznych telesných funkciách, pretože pôsobí ako koenzým pre viac ako 100 chemických reakcií a je nevyhnutný pre biosyntézu neurotransmiterov. Vitamín je potrebný aj pre zdravý metabolizmus, produkciu energie a imunitné funkcie. Podľa Národných zdravotníckych ústavov by normálne koncentrácie B-6 v plazme mali byť najmenej 20 nanomólov na liter a pokiaľ možno viac ako 30 nanomólov na liter. Váš lekár môže vyhodnotiť váš stav B-6 jednoduchým krvným alebo močovým testom.

Príznaky nedostatku

Podľa kliniky Mayo je mierny nedostatok B-6 bežný a ovplyvňuje hlavne periférne nervy, kožu, sliznice a krv, hoci Medical Center University of Maryland poznamenáva, že je tiež možná podráždenosť, nervozita, výkyvy nálad, depresia a nepokoj. Nedostatok B-6 môže vyvolať agitáciu a ďalšie problémy s náladou, pretože vitamín je potrebný na výrobu serotonínu a norepinefrínu, čo sú neurotransmitery, ktoré regulujú náladu.

Zdroje a odporúčania

K dobrým zdrojom potravy B-6 patrí hydina, ryby, hovädzie mäso, mliečne výrobky, fazuľa, väčšina listovej zeleniny, ako napríklad špenát, mrkva, hnedá ryža, slnečnicové semená a celozrnná múka. Odporúčané denné požiadavky na B-6 sa pohybujú od 1,5 do 2 miligramov pre dospelých - v závislosti od pohlavia, veku a tehotenstva - aj keď dávky doplnkov sú zvyčajne omnoho vyššie, pretože vitamín nie je zvlášť dobre absorbovaný. Podľa UMMC by ste mali obmedziť príjem doplnku B-6 na menej ako 100 miligramov denne, pretože užívanie omnoho viac, ako to zvyšuje riziko toxicity a potenciálne poškodenie nervov.

Dôležité informácie

Nedostatok B-6 nie je prvá vec, ktorú by ste mali zvážiť, ak sa z času na čas cítite trochu rozrušení - pravdepodobnejšie príčiny sú pracovné alebo rodinné stresy. Ak však vaše vzrušenie trvá mnoho týždňov alebo mesiacov a zahŕňa niektorý z uvedených príznakov, obráťte sa na svojho lekára a opýtajte sa, ako zistíte svoj aktuálny stav B-6. Dopĺňanie alebo zmeny stravovania môžu byť všetko, čo potrebujete, aby ste sa začali cítiť menej rozrušení.