Vhodnosť

Negatívny vplyv eliptického systému na boky


Znížte nežiaduce vedľajšie účinky používania bežiaceho pásu.

Jupiterimages / Stockbyte / Getty Images

Eliptické zariadenie bolo dlho ponúkané ako jemnejšie a prirodzenejšie cvičenie v porovnaní s inými cvičebnými pomôckami, ako je bežecký pás alebo schodový stepper. Pretože sa vaše nohy pohybujú v eliptickom alebo oválnom tvare pri behu, jogovaní alebo chôdzi, eliptický napodobňuje prirodzenejší pohyb. Existuje však niekoľko dôvodov, prečo vám môže eliptikál spôsobiť bolesť alebo nepohodlie; Pochopenie týchto dôvodov vám môže pomôcť pri štruktúrovaní bezpečného a efektívneho tréningu.

Klady a zápory

S rastúcou popularitou eliptiky sa sprístupnilo viac možností a štýlov. Pretože sa však výrobcovia pokúsili poskytnúť ekonomickejšie možnosti, dizajn bol upravený a niektoré stroje boli zmenšené, čo viedlo skôr k kruhovejšiemu pohybu ako k skutočnému eliptickému pohybu. Je nepravdepodobné, že by tento kruhový pohyb poskytoval niektoré z výhod, ako je ergonomická korektnosť a znížené namáhanie eliptického pohybu, pretože simuluje krokový pohyb behom alebo schodom. Vyhľadajte stroj s celkovou dĺžkou najmenej 7 stôp, ktorý vám s väčšou pravdepodobnosťou poskytne odporúčanú dĺžku kroku v dĺžke 21 palcov alebo vzdialenosť medzi vašimi chodidlami, keď je jedna noha pred druhou, ako vy chodiť po eliptickom trati.

Obuv, Obuv, Obuv

Vhodná a dobre priliehajúca obuv je nevyhnutná pre bezpečné a efektívne cvičenie na akomkoľvek prístroji, vrátane eliptického stroja, pretože môže chrániť vaše nohy pred zranením a pomôcť pri poskytovaní opory oblúka a ochrany kĺbov. Aj keď sa odborníci trochu líšia, vo všeobecnosti by ste si mali cvičebné topánky vymieňať približne každých šesť mesiacov, ak cvičíte štyrikrát alebo päťkrát týždenne; pokiaľ obuv používate aj na iné činnosti, vymeňte ich častejšie. Vyhľadajte topánky s krížovým tréningom, pretože tieto poskytujú primeranú oporu a zároveň umožňujú, aby vaša noha zostala flexibilná pri pohybe po nožnej doske, výrazná priľnavosť, ktorá vám pomôže udržiavať chodidlo bezpečne umiestnené na chodidle a je ľahká, čo znižuje vaše namáhanie a námahu pri používaní eliptický.

IT pásmo a ďalšie úseky

IT pásik alebo illotibiálny pásik je pásik mäkkého tkaniva, ktorý vedie zo strany bedra dole po koleno. Môže to byť namáhané, keď používate eliptikál, pretože vaše telo pracuje na udržaní rovnováhy, najmä pri dlhodobom eliptickom použití. Poranenia v IT pásme môžu spôsobiť bolesť kolena a bedier, takže do cvičebnej rutiny pridajte strečing IT pásov spolu s napínaním stehien, bedier a lýtok, aby ste po tréningu znížili bolesť a stuhnutosť a zabránili poraneniu IT pásiem. Na eliptickom trenažéri používajte jemné zahrievanie alebo pomalým tempom asi päť minút a potom ukončite svoje cvičenie najmenej päťminútovými úsekmi. Urobte si čas úsekmi, pričom každý z nich držte aspoň 10 až 30 sekúnd, aby ste čo najlepšie využili.

Kedy navštíviť svojho lekára

Vaša bolesť bedra pri používaní eliptického trenažéra môže byť spôsobená niečím vážnejším a možno budete musieť navštíviť svojho lekára, aby prediskutoval svoj stav, najmä ak je vaša bolesť silná, aby po niekoľkých hodinách nezmizla alebo obmedzila vašu schopnosť chôdze. Niektoré svaly v bokoch a na zadku môžu byť napnuté alebo vymknuté s ďalším potenciálom zápalu šliach bedrového kĺbu alebo ischias pri opakovanom eliptickom použití. Váš lekár vám môže odporučiť relácie fyzioterapie na posúdenie a liečbu možných poranení svalov, väzov alebo šliach pri eliptickom použití. A pretože eliptikál vyžaduje, aby ste tvrdo pracovali, aby ste udržali rovnováhu, spôsobíte zranenie alebo námahu kvôli stabilizácii svalov a šliach a pravdepodobne budete potrebovať fyzickú terapiu, ktorá vám pomôže prispôsobiť svoju mechaniku tela eliptikám.

Zdroje (1)