Zdravie

Nodulárna struma a hypertyreóza


Štítna žľaza je malá žľaza, ktorá sa nachádza v prednej časti krku.

Hemera Technologies / AbleStock.com / Getty Images

Váš endokrinný systém je komplexná sieť žliaz a tkanív, ktoré produkujú hormóny, čo sú látky, ktoré pomáhajú regulovať funkciu mnohých vašich orgánov. Štítna žľaza vytvára hormón, ktorý pomáha vašim bunkám produkovať a využívať energiu na podporu ich činnosti. Stav nazývaný nodulárny struma, ktorý sa niekedy vyvíja v štítnej žľaze, môže byť spojený s nadprodukciou hormónu štítnej žľazy, čo je porucha nazývaná hypertyreóza.

Struma

Štítna žľaza, ktorá je umiestnená v prednej časti krku, je zvyčajne dosť malá a nedá sa zistiť z povrchu. V niektorých situáciách sa však môže zväčšiť, čo nakoniec spôsobí viditeľné vydutie v krku, ktoré sa nazýva struma. Struma je niekedy jednoduchým opuchom alebo uzlom, ale v iných prípadoch obsahuje niekoľko uzlov a nazýva sa multinodulárna. V počiatočných fázach nemusí byť struma ľahko zistiteľná. Ak sa však zväčšuje, môže si osoba alebo lekár všimnúť vydutie strumy z prednej časti krku. S goiterom môže byť spojených niekoľko problémov, vrátane nadprodukcie hormónu štítnej žľazy, ktorá môže prípadne viesť k hypertyreóze, čo je stav, ktorý by mohol spôsobiť vážne problémy, ak sa nenapraví.

Hypertyreóza

Niekoľko stavov môže viesť k hypertyreóze, tiež nazývanej tyreotoxikóza. Porucha je charakterizovaná abnormálne vysokými hladinami tyroidného hormónu v krvi. Ak sa u pacienta s nodulárnou strumou vyvinie hypertyreóza, malformácia sa nazýva toxická nodulárna struma, pretože na rozdiel od niektorých iných typov produkuje veľké množstvo hormónu štítnej žľazy, ktorý sa uvoľňuje do krvi. Toxický struma sa vyvíja najčastejšie u ľudí starších ako 50 rokov, podľa článku uverejneného v „The Nurse Practitioner“ v roku 2012. Normálne je produkcia hormónu štítnej žľazy kontrolovaná hormónom hypofýzy nazývaným hormón stimulujúci štítnu žľazu. Tento dokument však tiež uvádza, že väčšina toxických návštevníkov sa nakoniec stáva autonómnou a spontánne uvoľňuje hormón štítnej žľazy bez ohľadu na hladinu TSH produkovanú hypofýzou.

Príznaky a príčiny

Keď sa u pacienta vyvinie hypertyreóza, príznaky sa môžu objaviť postupne a po určitú dobu sa nevšimnú. Nakoniec sa však môže vyvinúť nervozita alebo úzkosť, rovnako ako trasenie a únava, problémy so spánkom alebo zvýšenie chuti do jedla sprevádzané chudnutím. Hypertyreóza môže tiež spôsobiť, že sa človek cíti teplo aj v chladnom prostredí a môže zrýchliť gastrointestinálny trakt, niekedy spôsobovať časté stolice alebo hnačku. Medzi ďalšie účinky môže patriť rýchly srdcový rytmus alebo búšenie srdca, ktoré môže spôsobiť triašku v hrudníku. Symptómy môžu predchádzať citeľnému strumu alebo pacient môže odhaliť hrudky alebo nepravidelný opuch v prednej časti krku skôr, ako sa prejavia príznaky. Rakovina štítnej žľazy je niekedy spojená s toxickým nodulárnym strumom. Asi u 3 percent pacientov s toxickými návštevníkmi sa vyvinie rakovina štítnej žľazy, hoci v článku uverejnenom v apríli 2013 v publikácii „Analy chirurgickej onkológie“ sa uvádza vyššia miera u subjektov podstupujúcich operáciu toxického struma. Intravenózne zlúčeniny používané na röntgenové štúdie a obsahujúce jód, prvok, ktorý štítna žľaza používa na tvorbu hormónov, môžu zriedkavo spôsobiť u ľudí s strumou hypertyreózu. V mnohých prípadoch však nie je známa presná príčina toxického strumy a výsledná hypertyreóza.

Diagnostika a liečba

Na diagnostikovanie hypertyreózy spôsobenej strumou lekár zmeria hladinu hormónu štítnej žľazy v krvi a zvyčajne odporúča ultrazvukové vyšetrenie, ktoré poskytuje snímky štítnej žľazy prechodom zvukových vĺn cez žľazu. V niektorých prípadoch lekár aplikuje ultra jemnú ihlu do strumy a vyberie malé vzorky na ďalšiu analýzu. Pacientovi môže byť tiež podané malé množstvo rádioaktívneho jódu, ktorý je absorbovaný štítnou žľazou a umožňuje ďalšie zobrazovanie žľazy pomocou röntgenovej analýzy. Liečba toxickej strumy sa líši podľa príčiny a závažnosti stavu. Ak je rakovina prítomná alebo existuje podozrenie, zvyčajne sa vykonáva chirurgický zákrok nazývaný tyreoidektómia, aby sa odstránili niektoré alebo všetky orgány. V niektorých prípadoch sa odporúča dávkovanie rádioaktívneho jódu na zničenie nadmerne aktívnej časti štítnej žľazy, alebo niektoré lieky môžu pomôcť potlačiť činnosť štítnej žľazy. V závislosti od zvolenej liečby môže byť potrebné, aby pacient po liečbe prijal doplnkový hormón štítnej žľazy, aby sa hladiny hormónov udržali v zdravom rozmedzí. Ak máte otázky týkajúce sa hypertyreózy a nodulárnej strumy, obráťte sa na svojho rodinného lekára alebo špecialistu na endokrinológiu.

Zdroje (1)