Vhodnosť

Fakty o tom, že nebudete nosiť sandále


Sandále pri cvičení neposkytujú potrebnú ochranu a podporu.

Kraig Scarbinsky / Digital Vision / Getty Images

Obuv, ktorú si vyberiete pri cvičení, má poskytnúť vašim nohám náležitú oporu a tiež poskytnúť ochranu. Noste vhodnú obuv, ktorá vám pomôže zlepšiť fyzickú výkonnosť a znížiť riziko zranenia. Spôsob, akým sú sandále navrhnuté, im však bráni v poskytovaní primeraného množstva podpory alebo ochrany potrebnej pri výkone. Výsledkom je, že pri cvičeniach v telocvičniach sa bežne nemôžu nosiť.

Absorpčný náraz

Podľa Americkej ortopedickej asociácie nôh a členkov by vám topánky, ktoré nosíte počas cvičenia, mali poskytovať dobrú absorpciu otrasov. Tlmenie, ktoré atletická obuv poskytuje, pomáha absorbovať nárazové napätie. Účinne obmedzujú dopad prenášaný na vaše chodidlá, členky, kolená, boky a chrbát. Vďaka tomu sú vaše kĺby lepšie chránené a vaše šance na zranenie v dôsledku nárazového stresu sa znižujú. Sandále však majú príliš tenkú výplň, a preto nie sú určené na tlmenie nárazu, ktorý sa kladie na vaše chodidlá pri cvičení.

Ochrana chodidiel

Pri cvičení je dôležité udržiavať nohy zakryté, aby boli chránené. Keď pracujete vonku, napríklad pri chôdzi alebo behu, horná časť alebo päty exponovaných nôh by mohla prísť do kontaktu s kameňmi, palicami alebo inými predmetmi. Okrem toho má niečo ostré väčšiu šancu na drancovanie sandálov ako atletická obuv. Ak ste vo vnútri a zdvíhate závažie, riskujete pád váženého náradia na vaše nohy. Sandále nechajú vaše chodidlá zraniteľné, zatiaľ čo atletická obuv, ktorá zakrýva vaše chodidlá, poskytne vyššiu mieru ochrany.

Pravidlá telocvične

K fitnescentrám a telocvičniam často patrí, že na svojom zozname pravidiel a predpisov nemajú na sebe otvorené sandále. Aj keď ich môžete nosiť v šatniach a sprchovacích priestoroch, nesmiete nosiť sandále, žabky, aqua ponožky ani byť v bosých nohaviciach, keď sa nachádzate v priestoroch kardio alebo silového tréningu. Účelom tohto pravidla je obmedziť riziko zranenia členov a riziko zodpovednosti fitnescentra.

Cvičenie Sandále

Na trh bolo uvedených niekoľko fitness sandálov. Tieto sandále sú navrhnuté tak, aby sa pri práci nosili. Podľa časopisu BBC News Magazine sú tieto fitness sandále skonštruované tak, že chodidlo je mierne destabilizované a svaly na nohách musia pracovať tvrdšie. Sú však viac pohlcujúce nárazmi než bežné žabky. Cvičebné sandále môžu byť vhodné pre kardio aktivity, ale stále neponúkajú potrebnú ochranu pri zdvíhaní ťažkých váh.