Výživa

Výživa pre osobu, ktorá sa snaží schudnúť


Vyskúšajte grilovaný kurací šalát bohatý na proteíny a vlákna.

Jupiterimages / Stockbyte / Getty Images

Aj keď je zníženie celkového príjmu kalórií účinnou stratégiou na chudnutie, vaše telo si na správne fungovanie vyžaduje množstvo kľúčových živín. Tieto živiny vám pomôžu vyhnúť sa nepríjemným vedľajším účinkom spojeným so zlou výživou, ako sú bolesti hlavy, nevoľnosť a únava. Každý deň si vyberiete rôzne zdravé potraviny a udržujete malú veľkosť porcií, čo vám pomôže bezpečne a efektívne zbaviť libier.

Počet kalórií

Ak chcete schudnúť tempom asi 1 až 2 libier týždenne, čo je odporúčanie Centier pre kontrolu a prevenciu chorôb, znížte svoj aktuálny príjem o približne 500 až 1 000 kalórií denne. Podľa Národného inštitútu srdca, pľúc a krvi to pre mnohých dospelých predstavuje asi 1 200 až 1 600 kalórií denne. Nenechajte klesnúť pod 1 000 kalórií denne, pokiaľ na to nebude pod dohľadom lekára.

Ovocie a zelenina

Ovocie a zelenina sú balené s vitamínmi, minerálmi a vlákninou - vo všeobecnosti však majú nízky obsah kalórií - vďaka čomu sú prospešné pre efektívne chudnutie. Publikácia „Pokyny pre výživu pre Američanov, 2010“ navrhuje konzumáciu 1 šálky ovocia a 1,5 šálky vegetariánov denne, keď dodržiavate 1 200 kalórií; Pri konzumácii 1 600 kalórií na chudnutie jesť každý deň 1,5 šálky ovocia plus 2 šálky zeleniny.

Potraviny bohaté na bielkoviny

Pretože bielkoviny zvyšujú saturáciu, podľa prehľadu uverejneného v roku 2008 v Americkom časopise Clinical Nutrition. ženy, berie na vedomie Ústav medicíny. Aj keď zvýšenie príjmu bielkovín vám môže pomôcť schudnúť, vyhnite sa získaniu viac ako 35 percent denných kalórií z bielkovín, čo je 105 gramov pri dodržiavaní 1 200 kalórií a 140 gramov denne pri jedle 1 600 kalórií denne. Medzi možnosti bohaté na proteíny patria vaječné bielky, morské plody, chudé mäso, sójové výrobky, nízkotučné mliečne výrobky, orechy, semená a strukoviny.

Mliečne výrobky

Preskúmanie uverejnené v roku 2012 v Medzinárodnom denníku obezity uvádza, že zahrnutie mliečnych výrobkov do programu s nízkym obsahom kalórií, plán na chudnutie výrazne zlepšuje chudnutie a obvod pásu, pomáha znižovať telesný tuk a podporuje zvyšovanie svalovej hmoty. V „Diétnych pokynoch pre Američanov, 2010“ sa navrhuje konzumovať 2,5 šálky mliečnych potravín pri konzumácii 1 200 kalórií denne a 3 šálky mliečnych výrobkov pri dodržaní plánu 1 600 kalórií.