Zdravie

Obezita a Candida


Byť obézny zvyšuje riziko infekcií spojených s Candida.

Digital Vision./Digital Vision / Getty Images

Viac ako tretina dospelých Američanov je obéznych, píše sa v správe Národného centra pre štatistiku zdravia. Obezita zvyšuje riziko mnohých zdravotných problémov, vrátane plesňových infekcií spôsobených kvasinkami známymi ako Candida. Candida obyčajne obýva membrány, ktoré lemujú ústa a zažívací trakt. Pretože všetci ľudia sú vystavení Candide, je najčastejšou príčinou plesňových infekcií. Obézni ľudia sú obzvlášť náchylní na infekcie Candida kvôli faktorom súvisiacim s integritou kože, hladinou cukru v krvi a pravdepodobne aj s imunitným systémom.

Rizikové faktory

Narastanie Candida alebo kandidóza má tendenciu sa vyskytovať v teplých a vlhkých oblastiach. U obéznych ľudí je väčšia pravdepodobnosť, že sa u nich vyvinú kožné infekcie spojené s Candidou, pretože často majú kožné záhyby, ktoré zachytávajú vlhkosť. Obezita je tiež rizikovým faktorom pre inzulínovú rezistenciu a cukrovku, čo zvyšuje riziko kandidózy. Chronický zápal spôsobený obezitou môže navyše ovplyvniť funkciu imunitného systému a zvýšiť pravdepodobnosť určitých infekcií, ako sa uvádza v článku z decembra 2010 v časopise „Experimental Biology and Medicine“.

Infekcie kože

Kožné vyrážky spôsobené Candidou sú zvyčajne červené a svrbivé. Môžu sa vyskytnúť aj biele škvrny na koži a šupiny na pokožke. Obézni ľudia majú tendenciu si všimnúť, že tieto vyrážky sa vyvíjajú vo vlhkých oblastiach, napríklad pod prsiami alebo v slabinách. Podľa článku z júna 2007 v časopise "Journal of the American Academy of Dermatology" môže obezita narušiť schopnosť pokožky pôsobiť ako bariéra a zabrániť infekcii.

Kožné infekcie spojené s kandidou sa liečia lokálnymi antifungálnymi krémami, vrátane econazolu a ketokonazolu (Ketozole, Xolegel). Liečenie môže tiež urýchliť použitie protiplesňového prášku, ako je nystatín (prášok Nystopu) na udržanie postihnutej oblasti v suchu.

Iné komplikácie

Obezita zvyšuje riziko inzulínovej rezistencie a vysokej hladiny cukru v krvi, dokonca aj u ľudí bez zjavného cukrovky. Ak sa zvýši hladina cukru v krvi, je pravdepodobné, že k nadmernému rastu Candidy dôjde v genitáliách a močovom mechúre. Priebeh antibiotík na liečenie infekcie močových ciest môže tiež viesť k infekcii pohlavných orgánov spojenej s Candidou. Medzi príznaky, ktoré sa bežne označujú ako kvasinková infekcia, patrí intenzívne svrbenie a biely výtok z penisu alebo vagíny. Ak Candida vedie k infekcii močového mechúra, môže sa vyskytnúť nižší brušný diskomfort a zvýšené nutkanie na močenie.

Krém miconazolu (Monistat, Micatin) sa často používa na liečbu infekcií spôsobených Candida, ktoré sa týkajú pohlavných orgánov. Ak príznaky pretrvávajú, možno predpísať perorálny liek nazývaný flukonazol (Diflucan). Tento liek sa môže tiež použiť na liečenie infekcií močového mechúra súvisiacich s Candidou. Nemal by sa používať počas tehotenstva.

Prevencia

Ak máte nadváhu alebo ste obézni, udržanie suchej pokožky môže zabrániť vyrážkam spôsobeným Candidou. Po silnom potení odevy okamžite vymeňte a na zmiernenie vlhkosti pod prsiami a slabinami použite prášok. Ak máte prediabety alebo cukrovku, udržujte hladinu cukru v krvi dobre pod kontrolou. Dokonca aj mierny úbytok hmotnosti 3 až 5 percent vašej telesnej hmotnosti môže významne znížiť hladinu cukru v krvi a potenciálne znížiť riziko infekcií Candida.

Zdroje (2)


Pozri si video: Dieta masožravce. Petr Mára o stravování postaveném výhradně na mase (Septembra 2021).