Zdravie

Ortéza a detská mozgová obrna

Ortéza a detská mozgová obrnaWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Ortotické a asistenčné pomôcky pomáhajú pacientom s CP chodiť.

Jupiterimages / obrázky značky X / obrázky Getty

Detská mozgová obrna je neprogresívny neurologický stav, ktorý postihuje deti kedykoľvek pred narodením počas prvých piatich rokov života. Aj keď sa príznaky nezhoršujú, keď niekto starne, naďalej ovplyvňujú funkčné schopnosti počas života jednotlivca. Tesnosť svalov je hlavnou charakteristikou detskej mozgovej obrny, ktorá znižuje rozsah pohybu v kĺboch ​​rúk a nôh. Ortotické dlahy držia postihnuté kĺby v natiahnutej polohe, aby pôsobili proti napätiu svalov a zlepšili pohyblivosť.

Prehľad

Spastická detská mozgová obrna je najbežnejšou formou choroby. Podľa Centier pre kontrolu a prevenciu chorôb predstavuje spastické CP približne 80 percent prípadov. Vyznačuje sa nadmernou tesnosťou svalov a zníženým rozsahom pohybu postihnutých kĺbov. Spasticita obyčajne ovplyvňuje lýtkové svaly na nohách, čo spôsobuje, že päta sa zdvíha nad zem. Spasticita na ramene ovplyvňuje svaly, ktoré ohýbajú prsty, zápästie a lakte a natiahnu ruku k telu. Ortotiká - dlahy - umiestnia postihnuté kĺby, aby sa zlepšila pohyblivosť a funkcia.

Ortéza členka a chodidla

Detská mozgová obrna často postihuje dolnú končatinu a spôsobuje zvýšený svalový tonus vo svalu gastrocnemius, ktorý sa nachádza v zadnej časti dolnej končatiny. Úzkosť v tomto svale vtiahne chodidlo do plantarflexie - nasmeruje prsty na podlahu a pätu zdvihne z podlahy. Pretože gastrocnemius sval prechádza kolenným kĺbom, tesnosť zabraňuje kolenám v úplnom vyrovnaní v stoji. Ortézy členkových nôh alebo AFO sa nosia tak, aby umiestnili členok do neutrálnej polohy - ohýbané približne na 90 stupňov - aby sa zlepšili chôdze.

AFO sa nosia, zatiaľ čo sa dieťa učí stáť a jeho používanie pokračuje počas celého života jednotlivca. Tieto dlahy sú vyrábané vyškolenými zdravotníckymi pracovníkmi a fyzioterapeuti pracujú s deťmi a ich rodičmi, aby deti naučili, ako používať protetiky. Zákroky zamerané na výcvik chôdze sa používajú na učenie detí, ako chodiť s AFO. Keď dieťa rastie do dospelosti, vyrábajú sa nové dlahy, aby sa zaistilo správne uchytenie.

Ortézy na kolená a členky

Ortézy koleno-členok-noha (KAFO) sa niekedy používajú na napínanie členku aj kolena, aby sa riešila spasticita v dolnej končatine. Spodok KAFO funguje ako AFO, zatiaľ čo horná časť ortézy drží koleno v priamej polohe. Statické KAFO udržujú koleno a členok v uzamknutej polohe, zatiaľ čo dynamické KAFO majú pružinovú súčasť, ktorá umožňuje určitý pohyb členkového kĺbu. Statické KAFO sa nosia v noci a počas doby odpočinku počas dňa, aby napínali pevné svaly. Dynamické KAFO sa niekedy používajú pri chôdzi, aby sa zlepšila chôdza.

Podľa publikácie BMC Pediatrics sa v prieskume použitie ortéz počas období odpočinku na napínanie svalov nepodporuje. Je to však stále bežná prax a predpokladá sa, že ortotické použitie je účinné pri prevencii kontraktúr, keď sa nosí šesť alebo viac hodín každý deň.

Ortézy hornej končatiny

Ortézy rúk znižujú napätie svalov v ruke a zlepšujú funkčné uchopenie. Dlahy udržujú zápästie mimo ohnutej polohy, aby umožnili osobe používať prsty na uchopenie predmetov. Silná spasticita vtiahne prsty a palec pevne do dlane a dlahy rúk umožňujú čistenie ruky a bránia nechtom, aby sa nechali rezať do pokožky. Ortézy lakťov otvárajú kĺby z ťažko ohnutej polohy, pôsobia proti pevným svalom a podporujú slabé svaly.

Dôležité informácie

Ortézy nôh sa môžu nosiť, zatiaľ čo sa dieťa učí stáť. Ľudia s CP často nosia AFO počas svojho života, aby zlepšili chôdzu. Ortézy nôh sú určené na nosenie vo vnútri obuvi a ich nedodržanie by mohlo mať za následok pád. Ako dieťa rastie, musia byť vyrobené nové ortézy, aby sa zaistilo ich správne uchytenie. Sčervenenie, bolesť a poškodenie kože sú príznaky, že by mohla byť ortéza rúk alebo nôh príliš malá a nemala by sa používať. Časom sa AFO opotrebujú. Poraďte sa so zdravotníckym pracovníkom raz ročne, aby ste zhodnotili vhodnosť a stav dlahy.