Zdravie

Možnosti pre lieky na vysoký krvný tlak


Pravidelné prehliadky vám môžu pomôcť dosiahnuť váš cieľ krvného tlaku.

Jupiterimages / Goodshoot / Getty Images

Nekontrolovaný vysoký krvný tlak alebo hypertenzia sú hlavným rizikovým faktorom srdcových chorôb, zlyhania obličiek a mozgovej príhody. Pre udržanie krvného tlaku pod kontrolou je nevyhnutné prestať fajčiť, zostať aktívny a vyhnúť sa potravinám s vysokým obsahom sodíka. Avšak mnoho ľudí stále potrebuje lieky, ktoré im pomôžu liečiť vysoký krvný tlak. K dispozícii je množstvo liekov na vysoký krvný tlak a na dosiahnutie optimálnej kontroly krvného tlaku môže byť potrebných viac ako jedno.

Diuretiká

Diuretiká, ktoré sa niekedy nazývajú aj tabletky na vodu, pomáhajú znižovať krvný tlak odstránením prebytočnej soli a vody z tela. Tiazidové diuretiká, vrátane hydrochlorotiazidu (Microzid) a chlortalidónu (Thalitón), sú často medzi prvými liekmi vybranými na kontrolu krvného tlaku. Tieto lieky sa používajú už desaťročia a sú spojené s pomerne malým počtom vedľajších účinkov. Môžu však spôsobiť nerovnováhu elektrolytov, napríklad nízku hladinu draslíka. Rutinné krvné testy na sledovanie elektrolytov môžu zabrániť komplikáciám. Diuretiká sa používajú opatrne u ľudí s ochorením pečene alebo obličiek a u ľudí s alergiou na lieky obsahujúce síru.

Blokátory vápnikových kanálov

Blokátory kalciových kanálov sú lieky, ktoré uvoľňujú tepny, čo je proces, ktorý znižuje krvný tlak. Amlodpín (Norvasc) a nifedipín (Adalat CC, Nifedical XL) sú blokátory vápnikových kanálov bežne používané na vysoký krvný tlak. Medzi ďalšie možnosti patrí diltiazem (Cardizem CD, Cartia) a verapamil (Isoptin SR, Covera-HS). Tieto blokátory vápnikových kanálov tiež poskytujú kontrolu srdcovej frekvencie pre ľudí s vysokým krvným tlakom, ktorí majú tiež fibriláciu predsiení, čo je bežná abnormalita srdcového rytmu. Diltiazem a verapamil však nemusia byť najlepšou voľbou pre ľudí so srdcovým zlyhaním, pretože môžu zhoršiť príznaky srdcového zlyhania. Okrem toho môže amlodpín spôsobiť opuch nôh, čo si môže vyžadovať úpravu dávky.

Inhibítory enzýmu konvertujúceho angiotenzín

Novšie lieky na krvný tlak známe ako inhibítory angiotenzín konvertujúceho enzýmu (ACEI) blokujú pôsobenie renínu, hormónu, ktorý zvyšuje krvný tlak. Často sa predpisujú lizinopril (Zestril, Prinivil), enalapril (Vasotec) a ramipril (Altace). Mnoho ACEI je tiež dostupných v kombinovanej forme s diuretikami a blokátormi vápnikových kanálov, vrátane lisinoprilu / hydrochlorotiazidu (Zestoretic) a enalaprilu / hydrochlorotiazidu (Vaseretic). ACEI sú obzvlášť užitočné na kontrolu krvného tlaku u ľudí s cukrovkou, pretože môžu pomôcť predchádzať ochoreniu obličiek. Tehotné ženy by nemali používať ACEI kvôli známym rizikám pre vyvíjajúci sa plod.

Blokátory angiotenzínového receptora

Blokátory angiotenzínových receptorov alebo ARB tiež liečia vysoký krvný tlak tak, že interferujú s hormónom renínom. Často sa používajú valsartan (Diovan), losartan (Cozaar) a olmesartan (Benicar). Kombinované lieky zahŕňajú valsartan / amlodipín (Exforge) a losartan / hydrochlorotiazid (Hyzaar). ARB chránia pred ochorením obličiek. Niekedy sa používajú na kontrolu krvného tlaku u ľudí, ktorí majú vedľajšie účinky pri ACEI. ARB by sa nemali užívať počas tehotenstva kvôli známym rizikám pre vyvíjajúci sa plod.

Beta blokátory

Beta blokátory sa už mnoho rokov používajú na liečenie srdcových chorôb, abnormálnych srdcových rytmov a vysokého krvného tlaku. Ako sa vyvinuli novšie terapie, beta blokátory sa na liečbu hypertenzie zriedkavo používajú samotné. Stále však môžu byť užitočné pri dosahovaní kontroly krvného tlaku. Beta blokátory bežne používané na liečbu vysokého krvného tlaku zahŕňajú labetalol (Trandate), atenolol (Tenormin) a bisoprolol (Zebeta). Môžu sa predpísať aj kombinácie betablokátorov a diuretík, ako je tenolol / chlórtalidón (tenoretik) a bisoprol / hydrochlorotiazid (Ziac). Vo všeobecnosti sa vyhnúť používaniu betablokátorov s diltiazemom blokátorov vápnikového kanála a verapamilom, pretože to môže viesť k nebezpečne nízkej srdcovej frekvencii.

Zdroje (1)