Výživa

Paprika v strave


Paprika sa vyrába z rôznych sušených mletých paprík.

Paul Katz / Photodisc / Getty Images

Pridanie papriky k jedlám, ktoré pripravujete, im určite poskytne korenený kop a trocha farby, ale prináša viac ako kulinárske výhody. Aj keď konzumujete iba 1 čajovú lyžičku, paprika dodáva značné množstvo vitamínu A vo forme karotenoidov. A ak máte radi horúce korenené odrody, získate tiež antioxidačné výhody kapsaicínu.

Paprika Základy

Paprika sa líši od väčšiny korenín známych pre jednu definitívnu arómu. Vyrába sa z papriky v rodine Capsicum, čo znamená, že môže pozostávať z akejkoľvek kombinácie sladkej papriky, feferónky a papriky. Papriky sú niekedy údené skôr, ako sú sušené a pomleté. Výsledkom je jemná, teplá, sladká a údená paprika s farbami od spálenej oranžovej po tmavočervenú. Jedna lyžička papriky obsahuje 6 kalórií a malé, ale merateľné množstvo vlákniny, železa a vitamínov E a B-6.

Karotenoidy

Môžete povedať, že paprika obsahuje karotenoidy, pretože sú to pigmenty, ktoré sú zodpovedné za jej jasné farby. Ako členovia rodiny vitamínu A tiež poskytujú výživové a zdravotné výhody. Niektoré karotenoidy v paprike sa premieňajú na vitamín A, zatiaľ čo iné pôsobia ako antioxidanty. Dva z antioxidačných karotenoidov - luteín a zeaxantín - chránia vaše oči pred poškodením modrým svetlom. Jedna čajová lyžička papriky má 1 133 medzinárodných jednotiek vitamínu A. Muži a ženy majú mierne odlišné požiadavky na denný príjem, a to množstvo dodáva 48 percent ženských a 38 percent odporúčaných denných príspevkov mužov.

Kapsaicín

Ak je vaša paprika mletá z papriky, obsahuje tiež kapsaicín, pretože je to chemická látka zodpovedná za korenené teplo papriky. Okrem toho, že je kapsaicín antioxidantom, zmierňuje bolesť spôsobenú artritídou a poškodením nervov. Aj keď je potrebný ďalší výskum na overenie jeho potenciálu, kapsaicín môže ponúknuť ďalšie zdravotné výhody. Napríklad v štúdii uverejnenej v auguste 2010 v publikácii ЂњCelulárny metabolizmus lower znížil krvný tlak. Ďalšia štúdia v aprílovom čísle časopisu Obesityв oznámila, že kapsaicín pomohol zmierniť neznášanlivosť glukózy u laboratórnych myší s nadváhou.

Tipy na poskytovanie

Množstvo papriky, ktorá sa pridá po uvarení, záleží na tom, ako ju použijete. Môžete jednoducho posypať malé množstvo na ryžu, cestoviny, vajcia, zeleninu a popcorn alebo ich použiť ako náhradu soli. Pokiaľ ide o pridávanie väčšieho množstva, premýšľajte o dostatočnom množstve na poskytnutie 0,5 čajovej lyžičky až 0,5 lyžice papriky na jednu porciu. Jeho chuť dobre funguje so zemiakmi, kuracím mäsom a rybami a dodáva hĺbku polievkam a duseným mäsom. Klasický maďarský guláš je guláš vyrobený z hovädzieho mäsa, zemiakov, paradajok a papriky, ochutený dobrou dávkou papriky.

Pozri si video: ZDRAVÁ STRAVA - Plnená paprika sugar free (Septembra 2020).