Vhodnosť

Na ktoré časti tela sa zameriava beh?


Prevádzka si vyžaduje veľmi málo vybavenia; všetko, čo potrebujete, je pár bežeckých topánok.

Photodisc / Photodisc / Getty Images

Pravidelná fyzická aktivita je rozhodujúca pre udržanie zdravej váhy a zabezpečenie fyzického zdravia. Jogging je jedným z najjednoduchších spôsobov, ako sa ľudia môžu dostať do formy alebo vylepšiť svoju súčasnú fitness procedúru, bez ohľadu na úroveň alebo skúsenosť s fitness. Ako celotelové cvičenie sa jogging zameriava na všetkých osem hlavných svalových skupín tela, konkrétne na glute, štvorkolky, hamstringy, teľatá a brušné svaly.

Primárne svaly

Primárne svaly používané pri behu sú štvorkolky, hamstringy, glutes, flexory bedier a teľatá. Nie je prekvapením, že všetky tieto svaly sú umiestnené od pásu dole. Počas dlhého alebo obzvlášť intenzívneho behu ich môžete určite cítiť v práci. Bežci často vyvíjajú neprimerane silné štvorkolky v porovnaní so zvyškom tela, takže doplnenie joggingu s prstami na nohách alebo lisovaním nôh často pomáha vyvážiť hamstringy, teľatá a klzáky s štvorkolkami. Pred a po každom behu sa uistite, že ste si natiahli nohy. Keď sa štvorkolky, hamstringy a teľatá sprísnia, môžu spôsobiť problémy s držaním tela a nerovnováhu svalov, ktoré ovplyvňujú vašu chôdzu, kĺby a dolnú časť chrbta.

Sekundárne svaly

Sekundárne svaly používané pri behu sú biceps, horný abs a dolný abs. Aj keď biceps vyzerá ako nepárny sval, beh je efektívnejší, keď je lakeť ohnutá v uhle 90 stupňov, čo prináša do hry svaly bicepsov. Brušné svaly podporujú trup, pomáhajú stabilizovať chrbticu a udržiavajú správnu polohu tela, čo je dôležité pre maximalizáciu účinnosti a minimalizáciu zranení pri behu.

Zdravie srdca

Ukázalo sa, že behanie - a dokonca aj svižná chôdza - pomáha znižovať šance na srdcové choroby. Posilňuje vaše srdce a kardiovaskulárny systém, zlepšuje krvný obeh, znižuje krvný tlak a posilňuje kosti. Keď beháte, vaše srdce pracuje ťažšie pri distribúcii kyslíka a živín v tele a stáva sa časom efektívnejším.

Časté zranenia

Kým jogging je skvelá forma cvičenia, nie je to bez jeho rizík. Opakovaný dopad nárazu nohy na zem môže viesť k zlomeninám v záťaži, zápalu a malým slzám vo svalovom tkanive. Blistre a odieranie sú tiež časté sťažnosti. Avšak vždy si pamätajte, že sa zohrejete, ochladíte a správne natiahnete, môžete zabrániť väčšine zranení. Vývoj správnej formy a techniky vám môže pomôcť vyhnúť sa problémom na ceste a zabrániť najazdeniu najazdených kilometrov naraz o viac ako 10 percent, aby ste predišli zraneniam spôsobeným stresom.