Zdravie

Patofyziologický vzťah medzi hypertenziou a stravou

Patofyziologický vzťah medzi hypertenziou a stravou


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Jesť príliš veľa kalórií a solí je spojené s hypertenziou.

Creatas Images / Creatas / Getty Images

Krvný tlak je funkciou sily, ktorá vyvíja krv na vnútorné steny tepien, keď vám srdce pumpuje krv. Krvný tlak je tiež funkciou odporu, ktorý vyvíjajú steny tepien proti krvi tlačiacej na steny tepien. Nadmerný príjem kalórií vedúci k nadváhe a obezite môže spôsobiť vysoký krvný tlak alebo vysoký krvný tlak. Príliš veľa sodíka, predovšetkým vo forme soli, tiež zvyšuje krvný tlak u niektorých ľudí. Tlak krvi môžu ovplyvniť aj ďalšie potravinové faktory vrátane príjmu minerálov a cukru.

Kontrola krvného tlaku

Váš mozog a obličky sú primárnymi orgánmi zapojenými do kontroly krvného tlaku. Váš mozog môže vysielať signály cez nervové vlákna, ktoré zvyšujú odpor krvných ciev a krvný tlak. Nervové signály do srdca môžu zvýšiť alebo znížiť srdcový rytmus, ktorý môže zvýšiť alebo znížiť krvný tlak. Obličky regulujú rovnováhu medzi príjmom a vylučovaním tekutín a solí, ktoré regulujú objem krvi. Zvýšenie telesnej tekutiny a objemu krvi zvyšuje krvný tlak. Stúpajúci krvný tlak zvyčajne spôsobuje, že obličky zvyšujú vylučovanie solí a vody a znižujú krvný tlak.

Nadváha a obezita

Väčšina ľudí s vysokým krvným tlakom má primárnu alebo esenciálnu hypertenziu - hypertenziu s neznámou príčinou. Primárna hypertenzia je však silne spojená s prijímaním príliš veľkého množstva kalórií a nadváhou alebo obezitou. U obéznych ľudí je narušená normálna funkcia obličiek na zvýšenie vylučovania vody a solí v reakcii na zvýšenie objemu krvi a tlaku. Obličky sa tak prispôsobujú vyššiemu objemu krvi a tlaku, aby podporovali vyšší objem telesnej tekutiny. Vysoké hladiny hormónu leptínu - produkovaného v tukovom tkanive v pomere k množstvu tukového tkaniva - sú aspoň čiastočnou príčinou hypertenzie spojenej s obezitou.

Príjem soli

Zvýšenie príjmu soli stimuluje smädné centrum v mozgu. Zvyšujúci sa príjem vody zvyšuje telesnú tekutinu a objem krvi a zvyšuje krvný tlak. To zvyčajne spôsobuje, že obličky zvyšujú vylučovanie vody a solí a znižujú krvný tlak. Avšak, niektorí ľudia s hypertenziou sú citliví na soľ, čo znamená, že ich krvný tlak kolíše v širokej miere v závislosti od hladiny sodíka v strave. U ľudí so senzitivitou na soľ sa obličky stávajú tolerantnými k väčšej telesnej tekutine a objemu krvi spojenému s nadmerným príjmom sodíka, čo ďalej zvyšuje krvný tlak. Zvýšené hladiny sodíka v mozgu sú aspoň čiastočne zodpovedné za vývoj hypertenzie citlivej na soli.

Iné diétne faktory

Vývoj hypertenzie citlivej na soľ môže čiastočne súvisieť s konzumáciou potravy, ktorá má relatívne nedostatok draslíka a vápnika. Zvyšujúci sa príjem draslíka znižuje krvný tlak u ľudí s hypertenziou, ktorí majú tiež vysoký príjem soli. Vysoký príjem jednoduchých cukrov môže tiež podporovať hypertenziu citlivú na soli. Konzumácia cukrov sladených nápojov, najmä tých, ktoré obsahujú fruktózu, bola spojená s vyšším krvným tlakom medzi účastníkmi Medzinárodnej štúdie o makro / mikronutrientoch a krvnom tlaku, podľa vydania „Hypertenzia“ z apríla 2011. Dieta s nízkym obsahom vlákniny môže podporovať vysoký krvný tlak a diéta bohatá na vlákninu môže pomôcť chrániť pred hypertenziou.

Zdroje (3)Komentáre:

 1. Jerrah

  Bravo, I think this is a brilliant phrase

 2. Lidmann

  How good it is that we managed to find such an incomparable blog, and all the more excellent that there are such sensible writers!

 3. Bralmaran

  In my opinion you are not right. I can prove it. Write to me in PM, we will talk.

 4. Bealohydig

  Úžasné, toto je smiešna vecNapíšte správu