Vhodnosť

Aké sú zlé účinky cvičenia?


Ak maratóny nie sú tým, pre čo žijete, nadmerné cvičenie je strata času.

Polka Dot Images / Polka Dot / Getty Images

Cvičenie najmenej päťkrát týždenne nepoškodí vaše telo. V skutočnosti vám pomáha zostať vo forme a zlepšuje vaše srdce, krvný tlak, váhu a náladu. Cvičenie má zlé účinky iba vtedy, keď sa to robí nadmerne. Preťaženie seba samého môže ublížiť všetkým aspektom vášho života - duševne, fyzicky a emočne. Fyzické poškodenie spôsobené nadmerným cvičením môže dokonca spôsobiť trvalé poškodenie.

Kardiovaskulárne problémy

Cvičenie hodinu denne zlepšuje vaše srdce a znižuje riziko obezity, srdcových chorôb, hypertenzie a srdcového zlyhania. Pracovať dlhšie ako hodinu denne bude opak. Tí, ktorí sa preťažujú neustálymi maratónmi, triatlonmi a namáhavými cyklistickými pretekmi, môžu spôsobiť štrukturálne zmeny srdca a veľkých tepien. Vaše srdce je vystavené riziku vzniku abnormálneho rytmu - fibrilácie predsiení - stuhnutie steny artérie a nerovnomerné zjazvenie.

Oslabený imunitný systém

Rovnako ako to môže urobiť pre vaše srdce, prílišné cvičenie oslabuje váš imunitný systém. Tí, ktorí pracujú normálne, majú oslabený imunitný systém, ktorý trvá tri až 24 hodín po cvičení, zatiaľ čo tí, ktorí nadmerne cvičia, majú oslabený imunitný systém po dlhšiu dobu. Vaše telo je vyčerpané a nemôže bojovať s chorobami ani vám nemôže zabrániť v prechladnutí, kašli alebo horúčke. Namiesto toho sa stávate náchylnejšími na rozvoj choroby z dôvodu neustálej únavy. Ukázalo sa, že u niektorých, ktorí prevádzkujú maratóny, sa vyvinuli infekcie, ktoré sa objavili posledné týždne po skončení závodu.

Nespavosť

Zvyčajne cvičenie pomáha využívať energiu, ktorá vám potom umožní lepšie spať v noci. Ak pracujete nadmerne, zvlášť blízko času, keď spíte, vaše telo nebude mať čas sa uvoľniť a usadiť sa na posteli. Môžete sa cítiť nervózne a stresovaní kvôli všetkým tréningom, ktorými sa prechádzate. Stres uvoľňuje vysokú hladinu kortizolu - energizujúce hormóny - ktoré vás upovedomia, prebudia a vyhodia a otáčajú celú noc.

Depresie

Prílišné cvičenie vystavuje tých, ktorí tak robia, riziko depresie. Počas celého cvičenia, ktoré robíte, sa vaše telo vyčerpá a vyčerpá. Vaše telo potom uvoľní rovnaký druh stresových hormónov - kortizolu - uvoľnených, keď ste emocionálne stresovaní, ale tentoraz z fyzického vyčerpania. Pretrénovanie tiež ovplyvňuje hladinu neurotransmiterov v krvi, vrátane glutamínu, 5-HTP a dopamínu. Licencovaný akupunkturista Chris Kresser na svojej webovej stránke poznamenáva, že ovplyvnené hladiny krvi vyvolávajú pocity depresie a opakovanej únavy.