Športové

Fyzikálne vlastnosti svalov nôh futbalistu


Nohy Manchester United hviezdy Wayna Rooneyho prejavujú svalnatosť a silu.

Jamie McDonald / Getty Images Šport / Getty Images

Futbalisti so všetkými druhmi tiel privítajú hru. Na vstavaných amatérskych útočníkoch môžete vidieť teľatá s fazuľami alebo na bacuľatých stehnách na chlapcoch a dievčatách s futbalom. Niekde uprostred leží zlatý priemer, ktorý sa nachádza na mnohých najlepších hráčoch hry. Ich dobre postavené nohy padajú približne do polovice cesty medzi zvislé špendlíky najlepších vertikálnych skokov na basketbale a tvarované, vlniace sa svalstvo olympijských šprintérov.

Lýtko

Futbalisti, ktorí sa intenzívne zapájajú do čistenia, prekríženia alebo streľby, vrátane profesionálov, ako je Wayne Rooney z anglickej Premier League, majú zvyčajne teľatá, ktoré sa javia dobre vyvinuté, často pripomínajúce robustný blok dva po štyroch, ktorý sa nejako objavil medzi členkom a kolená na zadnej strane nohy. Tieto silné teľatá sú výsledkom biomechanického dôrazu hry na tlačenie prstov na nohách - rezanie v rámci zmeny smeru, ako aj skákanie.

Štvorkolky

Pretože štvorkolky ovládajú predĺženie kolena - a teda kľúčové prvky behu, kopania a skákania - majú tiež tendenciu byť výnimočne silné aj u futbalistov. Vyvinuté štvorkolky prispievajú k rozkvetu, ktorý sprevádza silné hráčske spojenie s loptou, čo znie takmer ako bejzbalová pálka, ktorá zasiahla loptu, najmä ak ju vykonávajú profesionálni brankári. Väčšina svalovej sily prudkého kopu pochádza z opakovaného kopu samotného, ​​poznamenáva fyziolog Donald T. Kirkendall z anatómie ЂњSoccer Anatomy.”. Svoje výsledky však môžete účinne zvýšiť aj pomocou silového tréningu.

Hamstringy

Zadná časť hornej časti nohy môže byť problémom pre futbalistov, najmä pre ženy. Aj keď škrečky vyzerajú mäsité a silné, slabosť v tejto oblasti môže hráča predisponovať buď k ochromeniu kmeňov alebo k roztrhnutiu väzov v kolene. Zvýšené tempo modernej hry spôsobilo zranenia amatérskych hráčov a profesionálnych tímov rovnako. Kirkendall píše, že v sedemdesiatych rokoch 20. storočia trpelo len málo hráčov. Teraz však môžu profesionálni tréneri tímov očakávať, že v sezóne uvidia až šesť kmeňov hamstringov. Môžete sa postarať o svoje hamamy krútiacimi sa na cvičebných loptičkách, mŕtvych ťahoch alebo krútiacich sa kučeravkách.

Ďalšie vlastnosti

Nie všetok pohyb futbalistov je priamo vpredu alebo vzadu; pohybové roviny futbalu zahŕňajú bočné škrty a otočenie, pôvabné odpálenie uhlopriečky do vzduchu a strely urobené s celou nohou hip-high, ako bojový umelec. Futbaloví hráči prijímajú ďalšie svaly, vrátane bedrových aduktorov na streľbu a náčinie a hip flexorov na skákanie. Svaly členku, chodidiel a nôh tiež prispievajú k vašej schopnosti preskočiť, porezať a spojiť sa s loptou.

Zdroje (1)