Športové

Aké sú pozitívne účinky basketbalového hráča?


Hranie basketbalu môže viesť k zdravšiemu telu a mysli.

Jupiterimages / Pixland / Getty Images

Ako hráč basketbalu ste pravdepodobne pocítili zhon bodovania koša alebo skvelú hru. Výhody hry však presahujú rámec toho, že sa dobre baví. Od zlepšenej koncentrácie a duševného zdravia po zlepšenie vytrvalosti a vytrvalosti poskytuje basketbal veľa zdravotných výhod.

Ľahké dýchanie

Basketbaloví hráči sú neustále v pohybe a bežia v krátkych dávkach z jedného konca podlahy na druhý. To spôsobí, že vaše pľúca budú pracovať omnoho ťažšie ako v období odpočinku. Britská nadácia pľúc poukazuje na to, že hranie na športe vám môže spôsobiť prechod z približne 25 dychov za minútu na približne 60 dychov za minútu. Vo vašej najlepšej fyzickej podobe to znamená, že môžete uvoľniť až 40 galónov kyslíka za minútu, čím sa zvyšuje pľúcna kapacita a celková výdrž.

Killer Bod

Podľa kanálu Lepšie zdravie môže hranie pri basketbalovej hodine spáliť až 750 kalórií za hodinu. Sports'NScience uvádza, že basketbalový hráč mení smer každé každé dve sekundy a priemerne okolo 105 šprintov na hru. Tento konštantný chod a meniaci sa smer vytvára rýchle svalové vlákna, ktoré sú zodpovedné za tónovanie svalov. Budovanie svalov a spaľovanie kalórií znamená, že sa budete nielen cítiť skvele, ale tiež budete vyzerať skvele.

Endorfíny

Keďže priemerný basketbalový hráč v hre stúpa o viac ako 100 šprintov, je to bezpečná stávka, že hraním basketbalu sa nielen zlepší vaše fyzické zdravie, ale tiež sa budete cítiť šťastnejší. Intenzívny beh uvoľňuje endorfíny, hormóny, ktoré spôsobujú pocity eufórie a blokujú receptory bolesti. Výskum na Univerzite v Richmonde ukazuje, že tieto hormóny sa uvoľňujú iba činnosťami, ako je basketbal, ktoré si vyžadujú veľkú kardiovaskulárnu kondíciu.

Zdravší mozog

Centra pre kontrolu chorôb uviedla, že fyzická aktivita vám dodáva zdravšie telo, ale aj zdravšiu myseľ. Ich výskum ukazuje, že zvýšená koncentrácia a lepšie správanie v triede sú prínosom pre športy, ako je basketbal. Dôraz na športové programy v školách môže dokonca zlepšiť štandardizované skóre testov a celkový priemerný počet bodov v triede. Ten istý výskum ukazuje priamy vzťah medzi cvičením a schopnosťou spojiť sa s rovesníkmi.

Zdroje (3)

Foto Kredity

  • Jupiterimages / Pixland / Getty Images