Vhodnosť

Bezpečnostné opatrenia pre starších ľudí pri cvičení

Bezpečnostné opatrenia pre starších ľudí pri cvičeníWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Ak ste starší, pred cvičením vykonajte niekoľko bezpečnostných opatrení.

Tovarový kop / Tovarový kop / Getty Images

Cvičenie a zdravý životný štýl idú ruka v ruke. To platí aj v starobe. Bohužiaľ, s pribúdajúcim vekom sa riziká spojené s cvičením zvyšujú, ale to nie je dôvod, aby ste sa vyhli cvičeniu. V mnohých prípadoch sú výhody prevažujú nad nevýhodami. S niekoľkými preventívnymi opatreniami môžete cvičiť rovnako bezpečne ako počas mladších rokov.

Cvičenie môže byť riskantné podnikanie

Telo sa mení s vekom; svalová hmota a hustota kostí klesá a vy ste menej vyvážení a koordinovaní. Tieto zmeny vystavujú seniorov riziku pádov a zlomenín. Srdce sa tiež mení. Podľa Národnej akadémie športu v medicíne sa choroby, ako sú artérioskleróza a hypertenzia, zvyšujú s vekom. Z dôvodu týchto zmien by mali mať starší ľudia pred začatím cvičebného postupu súhlas lekára, najmä ak ste predtým sedeli alebo trpíte chronickým ochorením.

Noste vhodnú obuv a odevy

Podľa Národného inštitútu pre starnutie myslite na obuv ako na bezpečnostné vybavenie nôh. Noste topánky na základe Vami zvolenej činnosti. Napríklad, ak ste chodec, radšej noste vychádzkovú obuv ako tenisovú obuv. Vyberte si dobre priliehajúcu a pohodlnú obuv, ktorá ponúka nekĺzavé podrážky a podporu päty. Ďalším opatrením by mala byť vaša obuv v dobrom stave; behúň by mal byť dostatočný, nemal by sa nosiť. A vaše nohy by sa nemali cítiť unavené po ich nosení, podľa Národného inštitútu pre starnutie. Podobne ako topánky aj váš odev zabraňuje zraneniu; odev by mal byť dostatočne voľný a pohodlný, aby umožňoval pohyb tekutín.

Vedieť, kedy prestať

Cvičenie by nikdy nemalo byť bolestivé. Ak sa u vás objaví bolesť alebo tlak na hrudníku alebo kdekoľvek inde v tele, je to znak na okamžité zastavenie cvičenia a kontaktujte poskytovateľa zdravotnej starostlivosti. Nezabudnite tiež na závraty, slabosť a dýchavičnosť. Venujte pozornosť svojmu srdcu. Ak vaše srdce preskočí alebo bije nepríjemne rýchlo, okamžite to povedzte svojmu lekárovi podľa „Journal of American Medical Association“.

Pohybujte sa bezpečne

Pite 6 až 8 oz. vody, aby nedošlo k dehydratácii. A nevykonávajte pri extrémnych teplotách. Národná akadémia športového lekárstva odporúča starším dospelým každý týždeň tri až päť dní aktivít strednej intenzity - ako je chôdza a plávanie -. Vykonajte 30 až 60 minút týchto aktivít. Toto môže byť rozdelené na jednoduchšie, kratšie záchvaty, ktoré trvajú 10 minút. Nezabudnite začať každé cvičenie s najmenej piatimi minútami pomalej aktivity. Napríklad, ak idete na bežiacom páse, začnite pomalým tempom. Ak používate kardio stroje, vyberte tie s robustnou podporou zábradlia a tlačidlom núdzového zastavenia.

Pokyny pre čerpanie železa

Podľa Centier pre kontrolu chorôb majú seniori tiež prospech z najmenej dvoch dní celotelového tréningu rezistencie. Zahŕňajú napríklad cvičenia, ako sú kučery bicepsov, stlačenie ramien, drepy stoličiek a predlžovanie kolien. Seniori by mali začať s ľahkými váhami, ktoré sú dosť ťažké na to, aby sa pomaly zdvihovali medzi 8 až 20-krát, odporúča Národná akadémia športového lekárstva. Ak to znie zastrašujúco, najmite osobného trénera alebo cvičného fyziológa, ktorý vám môže ukázať správny zdvíhací formulár a navrhnúť pre vás bezpečný program.