Vhodnosť

Ako zabrániť opuchu nôh po chôdzi


Vaše nohy môžu opuchnúť po dlhom státí, počas tehotenstva alebo po dlhej prechádzke. Tento typ opuchu je často výsledkom hromadenia tekutiny v nohách, členkoch a chodidlách, čo je stav známy ako edém. Bezbolestný opuch je viditeľný na nohách, pretože gravitácia ťahá tekutinu smerom nadol. Pred začatím chôdze však môžete podniknúť určité kroky, aby ste zabránili alebo minimalizovali opuchy.

Preskočte soľ

Znížte soľ vo vašej strave. Príliš veľa sodíka spôsobuje hromadenie tekutín a môže viesť k opuchom. Vyhnite sa pridávaniu prebytočnej soli do jedál a minimalizujte množstvo spracovaných potravín, ktoré konzumujete. Jedzte vyváženú stravu so zdravými potravinami z každej skupiny potravín. Ak Vám lekár povie, že máte nadváhu alebo obezitu, schudnite, pretože to môže tiež viesť k opuchu nôh.

Hydrát, Hydrát, Hydrát

Pite veľa vody pred a po chôdzi, aby ste zostali hydratovaní, vypláchnite systém a znížte množstvo vody, ktorú si vaše telo zadržiava. Každý deň vypite najmenej 50 percent svojej telesnej hmotnosti v unciach vody - ak vážite 150 libier, vypite 150 uncí vody. Ak ste veľmi aktívny, zvýšte toto množstvo na 75 percent svojej telesnej hmotnosti. Ak je voda príliš nudná a vy sa nemôžete každý deň piť tak veľa, skúste to urobiť vzrušujúcejším tak, že na ňu upustíte plátky citróna, uhorky alebo pomaranča, aby ste ju mohli príjemne zmeniť.

Zostaň voľný

Pri chôdzi nepoužívajte tesné odevy na cvičenie, najmä nohavice alebo kraťasy, ktoré sú príliš priliehavé k stehnám. Oblečenie priliehajúce okolo stehien môže znížiť váš obeh a spôsobiť opuch nôh. Noste topánky, ktoré dobre zapadajú a nie sú príliš tesné. Tesné topánky sú nielen nepohodlné, môžu tiež zvýšiť opuch. Investujte do niektorých kompresných ponožiek alebo pančúch. Kompresné pančuchy môžu zlepšiť prietok krvi v nohách a predchádzať opuchom a krvným zrazeninám. Nájdete tu rôzne kompresívne pančuchy, ktoré sa pohybujú v dĺžke a tlaku, ktorý vytvárajú. Váš lekár vám môže odporučiť to najlepšie.

Pravidelne kráčajte

Chodte častejšie. Pravidelné cvičenie zlepšuje krvný obeh a zvyšuje svalovú silu. Pomaly zvyšujte vzdialenosť, ktorú môžete každý deň pohodlne chodiť.

Zdvihnite svoje nohy

Keď prídete zo svojej chôdze, zdvihnite svoje nohy. Ľahnite si na chrbát a vložte si vankúš pod nohy a členky, aby ste ich podopreli vyššie ako vaše srdce. Táto stratégia zlepšuje prietok krvi a znižuje množstvo tekutiny, ktorá sa hromadí v nohách.

Výstraha

  • Ak máte bolestivé opuchy na jednej nohe, môže to znamenať podvrtnutie. V prípade zranenia poraďte sa so svojím lekárom.

    Ak máte opuchy nôh, členkov alebo nôh, porozprávajte sa so svojím lekárom.

    Okamžite kontaktujte svojho lekára, ak máte opuchy chodidla, ktoré je na dotyk teplé alebo červené.

Zdroje (1)