Výživa

Pečené zemiaky sú povolené v zóne stravovania?


Pečené zemiaky sú príležitostne povolené na diéte Zone.

Jupiterimages / Photos.com / Getty Images

Podľa tvorcu plánu na reguláciu hmotnosti Barryho Searsa nie je v diéte Zone žiadne jedlo obmedzené. Ak však chcete schudnúť, Sears odporúča jesť jedlo, ktoré nespôsobí zvýšenie hladiny inzulínu, čo je podľa neho zodpovedné za zapálenie, ktoré vedie k obezite. Diéta Zone odporúča jesť jedlá, ktoré obsahujú 40 percent sacharidov, 30 percent bielkovín a 30 percent tukov. V tomto pláne môžete jesť pečené zemiaky, ale iba občas pomocou špecifického spôsobu varenia, ak chcete, aby vaše jedlo malo najmenší možný vplyv na hladinu cukru v krvi.

Glykemický index

Následníci diéty Zone majú pokyn klasifikovať potraviny ako „dobré“ alebo „zlé“. Zlé potraviny sú mastné mäso, mliečne výrobky s vysokým obsahom tuku, kofeínové nápoje, alkohol a potraviny s vysokým obsahom cukru alebo škrobu, ako sú zemiaky. Dobré alebo zlé označenie je založené predovšetkým na glykemickom indexe potraviny, ktorý meria, ako veľmi ovplyvňuje hladinu cukru v krvi. Jedlo s nízkym glykemickým indexom nemá dramatický účinok na hladinu cukru v krvi, zatiaľ čo jedlo s vysokým glykemickým indexom môže spôsobiť prudký nárast hladiny. Varené biele zemiaky majú glykemický index vyšší ako 80, ktorý Mayo Clinic definuje ako vysoký glykemický index, takže keď ste na strave zóny, mali by byť zemiaky obmedzené.

Spôsob prípravy

Štúdia z roku 2005 uverejnená v „European Journal of Clinical Nutrition“ uvádza, že glykemický index uvarených zemiakov by sa mohol znížiť až o 43 percent, ak by sa jedli po ochladení. Vedci zistili, že znížený glykemický index bol spôsobený zvýšenou hladinou rezistentného škrobu v chladených zemiakoch, čo je forma škrobu, ktorá sa nerozkladá v tráviacom systéme. Zistili tiež, že vyhodenie chladených, uvarených zemiakov dresingom na báze octu ďalej znížilo glykemický index. Keď ste na diéte Zone, jesť pečené zemiaky vychladené a zmiešané s vinaigrette je najlepší spôsob, ako udržať svoj príjem potravín s vysokým glykemickým indexom pod kontrolou.

Druhy zemiakov

Ďalším spôsobom, ako jesť pečené zemiaky v zóne stravovania, je použitie zemiakov s nízkym glykemickým indexom. Podľa Harvard Medical School má varené sladké zemiaky strednej veľkosti glykemický index 70 a tepelne upravená priadza meria glykemický index iba 54. Na rozdiel od toho štúdia uverejnená v „Journal of American Dietetic Association“ v roku 2005 uvádza, že uvarené červené zemiaky mali najvyšší glykemický index zo všetkých druhov uvarených zemiakov na 89.

Návrhy na doručovanie

Americká rada pre zemiaky zdôrazňuje, že spôsob, akým podávate pečené zemiaky, môže významne ovplyvniť glykemický index, vďaka čomu je lepšie prispôsobený strave zóny. Dbajte na to, aby nedochádzalo k rozmačkaniu mäsa pečených zemiakov, pretože to zvýši glykemický index. Jesť pečené zemiaky s polevou ako je salsa alebo ocot zníži glykemický index, rovnako ako jesť chudú bielkovinu, ako je steak, kuracie prsia alebo ryby.